Medya

İngiliz yayın kurumu BBC News personel kıyımına hazırlanıyor

İngiliz medya organı BBC News’in, 2022’ye kadar 80 milyon sterlin tasarruf hedefine ulaşabilmek için 450 kişiyi işten çıkaracağı haber veriliyor. Tasarruf için yapılacak olan sadece işten çıkarma değil, radyo ve televizyonda da bazı programların yayından kaldırılacağı bazılarında da kesintiler yapılacağı bildiriliyor.

İngiltere’nin kamu yayıncılık kuruluşu BBC’nin haber servisi BBC News, 2022’ye kadar 80 milyon sterlin tasarruf hedefine ulaşabilmek için 450 kişiyi işten çıkarma kararı aldı.

Radyo ve televizyonda bazı programlar yayından kaldırılacak, bazılarında da kesintiler yapılacak.
Yayından kaldırılacak programlar arasında, toplumsal konulara değinen sabah kuşağı programı Victoria Derbyshire, kesintiye gidilecek programlar arasında da günün öne çıkan haber konularını derinlemesine ele alan araştırmacı gazetecilik programı Newsnight bulunuyor.

BBC News için çalışanların toplam sayısı 6 bini buluyor. Bunlardan 1.700’ü İngiltere dışında. Kesintiler sonrası yıllık bütçesi ise 480 milyon sterlin olacak.

BBC News yöneticisi Fran Unsworth haber servisinin, bütçesinin önemli bir kısmını geleneksel yayıncılığa ayırdığını, artık dijitale odaklanmanın daha önemli olduğunu söyledi.

BBC 2016 yılında 800 milyon sterlin tasarruf hedefini duyurmuştu. Bu tasarrufun 80 milyonunun BBC News’den kesilmesi planlanmış ve bugüne kadar 40 milyonluk kesinti yapılmıştı.

BBC News, birden fazla biriminin aynı haber üzerinde çalışmasının önüne geçmek için yeni bir model uygulayacak.

Yayınlanacak haberler önceden planlanarak, bir haber üzerine bir ekibin çalışması ve ortaya çıkan haberin birden fazla programda ve kanalda kullanılması sağlanacak. Fakat bu BBC genelindeki haber çeşitliliğini azaltacak.

Kesintilerle ilgili bir açıklama yapan Ulusal Gazeteciler Sendikası Genel Sekreteri Michelle Stanistreet, “Bu kesintiler BBC için varoluşsal bir tehdit ve BBC’nin hükümetle gizli bir şekilde yaptığı, felaket sonuçlara yol açan lisans ücreti anlaşmasından kaynaklanıyor” dedi.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu