Yazarlarımız

İnsanın kendisiyle yüzleşmesi: 7Yüz

Uzun zamandır yazı girmemiştim ki artık zamanının geldiğini farkettim. Bundan böyle sizlerle, internet televizyonu üzerinden izlenen işler  ve yabancı diziler hakkındaki yazılarımla birlikte olacağım. Arada çok kaliteli bulduğum yerli dizi yazılarım da olacak elbette.

Türkiye’nin ilk internet televizyonu olan Blutv’nin, her bölümünü merakla beklediğim Masum’undan sonra, dün gece ilk bölümünü izlediğim yeni yerli dizisi 7Yüz bittikten hemen sonra bana ‘’keşke Masum gibi 2 bölüm birden verselerdi’’ dedirtti. O kadar iyi, o kadar merak uyandırıcı ve vurucuydu ki…

7Yüz 22 Eylül Cuma akşamı yayına girdi. 7 bölümden oluşan dizinin her bölümü yaklaşık 40-55 dakika aralığında olacak ki normalde izlenmeyi diri tutmak açısından her dizinin normal süresinin olması gerektiği zaman aralığında. Her bölümde ayrı bir hikayenin yer alacağı 7Yüz’de çok da iyi oyuncular yer alıyor. Dün gece ‘Büyük Günahlar’ adlı ilk bölümünü izlediğim dizide Sinan Tuzcu, Cem Davran ve Merve Dizdar başrollerdeydiler. İlerleyen haftalarda izleyeceğimiz diğer oyuncular da Serkan Altunorak, Dolunay Soysert, Tilbe Saran, Belçim Bilgin, Genco Erkal, Engin Heparı, Ekin Koç, Damla Sönmez, Melisa Sözen ve Pınar Göktaş olacak.

7Yüz adından da belli olduğu gibi her bölümde ayrı bir yüzleşme hikayesi işleniyor.  ‘’İnsan karanlıktır’’ demişti bir yakınım. Çok yakın zamanda benim de şahit olduğum o karanlık tarafla ilgili ilk hikayeyi izlerken  ben de kendi karanlıklarımı düşündüm. Bulduklarımı burada yazmayacağım elbette ama, izlediğimiz ve izleyeceğimiz hikayeler gerçekten de insanın kendi içine doğru yolculuk yapmasına sebep oluyor.

İlk bölüm hikayesinin esas adamının (Cem Davran) kendi nefsine yenilerek yaptığı hatanın daha sonrasında nasıl da sadece kendine değil tüm ailesinin sonuna sebep olduğunu çarpıcı şekilde işliyor dizi. Tam ‘’bitti’’ dediğimiz noktada da işlenen hatadan dolayı diğer muhatabların nasıl bir son yaşadıklarına şahit oluyoruz. Kime üzüleceğimizi ve kime hak vereceğimizi şaşırıyoruz ekrana bakarken. Banker Bilo’da İlyas Salman’ın  her defasında Kemal Sunal’a ‘’yaptım ama hele bir sor neden yaptım?’’ ına benzeyen soruları siz kendinize sormaya başlıyorsunuz 7Yüz’le birlikte. Siz de geçmişe gidip kendi hatalarınızla yüzleşiyorsunuz. Ya da ‘’ben olsam’’ la başlayan cümleler kuruyorsunuz.

Yine, Blutv işleri olan Çalınmış Hayatlar, Sahipli ve Masum’dan sonra yerli dizi 7Yüz’ü, özellikle bizden  olan kaliteli bir iş izlemek ve biraz da kendi ‘yüz’lerinizle ‘yüz’leşmek için mutlaka izlemelisiniz.

 

Son zamanlarda…

Dilhan Şeşen dinlemeli…’’Bekle dedi gitti ben beklemedim o da gelmedi ya. Ölüm gibi bir şey oldu ama kimse ölmedi.’’

 

Ve bitirirken…

‘’Bekle’’ deyip ‘gelmeyenlerden’ olmayalım ve evet hatalar da yapalım ama, onlar bile ‘incelikli’ olsun.

Teşekkür ederim…

JALE ŞEN/MEDYABEY

 

 

 

Bir Yorum

  1. Jale hanım merhaba,

    Niçin yazılarınızı biraz daha sıklaştırmıyorsunuz?

    Çocukluğumuzda yediğimiz anne kurabiyesi tadında bir lezzet bırakıp zihinlerimize geriye çekilmeniz hiç hoş olmuyor.

    Biraz daha bizlere vakit ayırın lütfen.

    Bol yazılı,iyi çalışmalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu