Teknoloji

İnsanlık yok mu oluyor, yaşlılara bakımda robotlar sevgi verebilir mi?

Teknoloji dünyası geliştikçe duyguların da yapay bir EQ’ya dönüştüğü görülüyor. İnsansı robotlar hayatın her alanına girmeye başladı. Hatta hasta ve yaşlı bakımında da insansı robotların devreye girilebileceği belirtiliyor. Peki insanın yaptığı birçok şeyi özenle yapabileceği düşünülen bu robotlar yaşlılara sevgiyyi de verebilecek mi? Yoksa gerçekten insanlık ölüyor mu?

Tüm dünya gündeminde şu an İngiliz araştırmacılar, insansı robotların sosyal hizmetlerde kullanılabileceği bir proje üzerinde çalışılması konusu baş sıralarda yer alıyor. Yaşlı bakım hizmetinde yer alması beklenen insansı robotlar üzerine yapılan araştırmalar ve ARGE çalışmaları devam ediyor.

Konuyla ilgili olarak Middlesex ve Berfordshire üniversitelerinden akademisyenler, geliştirdikleri kültürel farkındalık ve hasta bakım davranışına sahip robotların yaşlı kişilerin bakımı sorununa çözüm getirebileceğine inandıklarını belirtiyor ve yaşlılara evlerinde ya da korunaklı yaşam alanlarında bakım yardımı yapacak çok amaçlı robotların geliştirilmesi için uluslararası ekip 2,5 milyon dolarlık proje üzerinde çalışmalarınn yürütüldüğü açıklanıyor. Buna göre insansı robotlar konuşma ve jestler yoluyla iletişim kuracak ve yaşlıların rahatsızlığını ya da ağrılarını algılayabilecek. Peki ya işin kalbi boyutu bu projenin neresinde yer alacak?

Yaşlı bakımında görevlendirilecek olan ve sosyal robot diye adlandırılması beklenen insansı robotların yardım ettikleri kişiye uygun olarak programlanabileceğini belirten akademisyenler, ilaç alımı gibi gündelik işlerin yanı sıra kişilere arkadaşlık da edebilecek robotlar sayesinde bakım evleri ve hastaneler üzerindeki baskıların da azaltılmasını öngörüyor.

Proje ne zaman hayata geçirilecek?

Yaşlı hizmetine alınacak insansı sosyal robot projesi için Avrupa Birliği (AB) ve Japonya hükümetinin fon sağladığı, programla ilgili çalışmanın üç yıl içerisinde bitirileceği tahmin ediliyor. Kültürler arası hemşirelik alanında uzman Profesör Irena Papadopoulus konu hakkında, yaşlılar için geliştirilecek yardımcı akıllı robotların hastaneler ve bakım evlerinin üzerindeki yükü azaltmalarının yanı sıra evde bakım hizmetlerinin geliştirilmesini ve yaşlı insanların bağımsız bir yaşam sürebilmelerini sağlayacağını ifade ediyor.

Başa dön tuşu