Teknoloji

İnstagram canlı yayın uygulamasını başlattı…Instagram’dan canlı yayın nasıl yapılır?

Son dönemlerde özellikle gençlerin çok sevdiği Instagram canlı yayın özelliğini de uygulamalarına ekliyor. İlk canlı yayın uygulaması ABD’de başladı bile. Instagram, Facebook’u tahtından edeceğe benziyor. Birçok facebook kullanıcısı artık paylaşımlarını Instagrama taşımış durumda. Canlı yayın özelliği de Facebook’u kötü etkileyeceğe benziyor. İşte son dakika Instagram haberleri…

Kasım ayının sonlarında Instagram canlı video yayınının geleceğinin sinyallerini vermişti. Ve o özellik an itibarıyla ABD’de hayata geçti.

blank

Instagramda hikayeler bölümünden canlı yayın sürprizi

Teknoblog’un haberine göre, kullanıcılar uygulamanın Hikayeler bölümünde, akıllı telefonlarının kameralarını kullanarak canlı video yayını gerçekleştirebiliyor. Instagram’daki takipçiler de, canlı yayınının olduğunu, söz konusu kişinin Hikayeler bölümünde yer alan fotoğrafı üstündeki “canlı” işaretiyle anlayabiliyor.

Ana şirket Facebook da canlı yayın işine girmişti. Ancak Instagram’ın yaklaşımını Facebook’tan ve diğerlerinden ayıran temel nokta, canlı video yayını bittiğinde uygulamadan silinmesi ve tekrar izlenememesi. Buna rağmen Instagram, canlı yayınların öne çıkması ve kaçırılmaması için bazı adımlar atıyor.

Örneğin Keşfet bölümünde “Öne Çıkan Canlı Yayınlar” şeklinde Türkçeleştirebileceğimiz bir bölüm bulunuyor. Burada o anda yapılan canlı yayınlardan bazıları sergileniyor.

Instagram canlı yayın sona erdiğinde videonun bir daha görülmemek üzere silinmesini sağlıyor. Bu yolla kullanıcıların istedikleri zaman rahatlıkla paylaşım yapabileceklerini dile getiriyor. ABD’deki kullanıcılar, Instagram’ın iOS ve Android uygulamalarında canlı yayın butonunu görmeye başladı. Canlı yayın özelliğinin dünya çapında ne zaman sunulacağıysa şu an için bilinmiyor.

Başa dön tuşu