MobilSosyal MedyaTeknoloji

Instagram son yeni güncellemelerle Facebook’a benzemeye başladı

Sosyal medya siteleri arasındaki savaş kızışıyor. Dünyanın en popüler sosyal ağlarından Instagram bünyesine kattığı yeni özelliklerle Facebook’a gitgide daha çok benzemeye başladı. Instagramda son eklenen çıkartma özellikleri snapchat uygulamasını hatırlatırken; yorumların düzenlenmesi özelliğiyle de Facebooka benziyor. Instagramda artık yorumları kolayca okuyup takip edebilmesi için yorum dizileri özelliğini kullanıma sunuldu.

Instagram yeni yorumlar bölümünde yaptığı değişiklik özelliği ile fotoğraflarının yorumlarına alt yorum yapılabilme fırsatı sunuyor. Yani bu yeni özellikle tıpkı Facebook gibi, bireysel yorumlara cevap yazılabilecek. Eskiden Instagramda yalnızca bir fotoğrafın altında genel bir yorum yapılabiliyordu. Artık yorumların altına da yorum yapılabilecek ve böylece birisinin yorumuna yanıt vermek için onu etiketlemeye gerek kalmayacak.

Özelliğim bir fotoğraf altında birden çok organize konuşmanın yapılmasını sağlaması ve popüler yayınlar için yararlı olacağı söyleniyor. Üstelik aranılan bir yorum da daha çabuk bulunabilecek. Güncelleme, iOS ve Android için Instagram kullanıcılarına yavaştan sunulmaya başlandı. Ancak özellik herkes için hazır olana kadar birkaç hafta gerebilir.

Shiftdelete.net’in haberine göre kullanıcıları bu durumun oluşturduğu yorum Karmaşasından kurtarmak isteyen Instagram, tıpkı Facebook’ta olduğu gibi yorumlara verilen cevapları bir grup altında toplayacak. Bu sayede özellikle yüksek takipçi sayısına sahip olan hesaplarda kullanıcılara verilen yanıtların ve yorumlar aracılığıyla yapılan tartışmaların rahatlıkla görüntülenmesi hedefleniyor. Yorum alanında yapılan bu değişikliğin önümüzdeki haftalarda iOS ve Android kullanıcıları ile buluşacağı açıklandı.

Instagram kullanıcıların yorumları kolayca okuyup takip edebilmesi için yorum dizileri özelliğini kullanıma sundu. Geçtiğimiz dönemde Facebook’ta da kullanıma giren bu özellik, bir yoruma yanıt verildiğinde, alttaki yorumun biraz iç kısımda bulunmasını sağlıyor. Böylece hangi yorumların paylaşılan görsele hangilerinin ise bir üstteki yoruma yanıt olarak yazıldığını görmek daha kolay oluyor.

Kullanıcılar yorum yazarken hangi sohbete yanıt yazdıklarını daha kolay bir şekilde görebiliyor. Bu güncellemeyle Instagram üzerinde kullanıcıların daha fazla etkileşime girmesi hedefleniyor. Artık kullanıcılar ‘yanıtla’ seçeneğine tıklayarak yorum yazdıklarında, yeni yorum öncekilerle birlikte gruplanarak gösterilecek. Güncellemeler iOS için App Store’dan Instagram’ın 24 ve üzeri versiyonlarından birini indirenler tarafından kullanılabilecek. Android kullanıcıları ise birkaç hafta içinde Google Play Store üzerinden güncellenmiş uygulamayı indirebilecek.

Instagramdan son bir yenilik daha: Çıkartma özelliği

iOS ve Android cihazlardaki uygulamasını güncelleyen Instagram, çıkartma özelliğini hesabı olan herkes için kullanıma sunmaya başladı. Yeni özellikle birlikte Instagram kullanıcıları Hikayelerine koymak için çektikleri fotoğraflara önceden var olan bir fotoğrafı çıkartma olarak ekleyebilecek. Bu yeni özellikteki en önemli detaysa DM’den gönderilen fotoğrafların da çıkartma olarak kullanılabiliyor olması şeklinde özetleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu