Gündem

Instagram ve Twitter’dan Filistin’e destek mesajlarına sansür

Instagram ve Twitter İsrail’in onlarca sivili katlettiği saldırılarla ve zorla tahliyelerle ilgili olarak Filistin’e destek mesajlarını sansürlediği ortaya çıktı.

Tepkiler üzerine sosyal medya platformları silinen gönderilerden “sistem hataları”nı sorumlu tutarken buna karşın içerikleri sansürlemeye devam ettiler.

İşgal altındaki Doğu Kudüs’ün Şeyh Cerrah mahallesindeki evlerinden zorla tahliye edilen Filistinlilere destek için paylaşılan etiketleri içeren bazı paylaşımların son bir haftadır kaldırıldığı ve hesapların topluluk “standartlarını ihlal ettiği” gerekçesiyle engellendiği sosyal medya kullanıcıları tarafından dile getirildi.

Instagram ve Twitter’sa hesapların “otomatik sistemleri tarafından yanlışlıkla askıya alındığını” öne sürdü. Reuters’a konuşan her iki platformdan da sosyal medya platformu yetkilileri raporu, “özür dilediklerini” ve “sorunun çözüldüğünü ve içeriğin eski haline getirildiğini” söyledi.

Instagram açıklamasında “Bunun olduğu için çok üzgünüz. Özellikle bunun Kolombiya, Doğu Kudüs ve yerli topluluklar hakkında seslerinin ve hikayelerinin kasıtlı olarak bastırılması olduğunu hissedenler içinden özür dileriz – bu bizim niyetimiz değildi” dedi.

Ancak sosyal medya kullanıcılar hâlâ söz konusu sansüre maruz kaldıklarını dile getiriyor.

Medyabey

Medyabey.com medyayı, televizyon ve dijital platformları odağına alan bir mecradır. Sitemizde ayrıca TV program ve dizi haberlerine, popüler teknoloji ve oyun haberleri içeriklerine de yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu