Teknoloji

Intel’den dev hamle… Lider harita uygulamasını satın alıyor!

Daha önce Nokia’ya bağlı olan Here uygulamasına Intel hissedar olmak için kolları sıvadı. Otonom sürüş (otomatik pilotlu araçlar) için yeni araştırmalara başlayan Intel, bu araçlarda kullanmak için kulvarında lider harita uygulaması Here Maps’in hisselerinin %15’ini satın alacağını bildirdi.

2015 yılında BMW GRUP, AUDI AG ve Daimler AG(Mercedes)’nin oluşturduğu konsorsiyuma yaklaşık 3 milyar dolar karşılığında satılmış olan Here uygulamasında yakında bu ortaklığının içinde % 15’lik hisse ile Intel de yer almaya hazırlanıyor.

Intel ve Here arasında otomatik sürüşle ilgili bir anlaşmanın da iddia ediliyor. Yine söylenenelere göre; tamamen otomatik sürüşte kullanılacak gerçek zamanlı, yüksek çözünürlüklü haritalar için yeni teknolojiler geliştirmeyi hedefleyen Intel, vizyonu ile ilgili bilgileri “Kavram ispatı niteliğindeki HERE mimarisi ve Intel, otonom sürüşü mümkün olduğunca güvenli ve tahmin edilebilir hale getirecek. Örneğin bugünkü navigasyon teknolojisi, bir otomobilin konumunu metrelerle belirleyebiliyor. Ancak sonraki nesil HD haritalama, santimetre doğruluğunda konumlandırmayı destekliyor.” sözleriyle açıkladı.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı