Teknoloji

İnternet ortamında hizmet sunanlar vergi ödeyecek

İnternet kullanıcıları bu haber sizin için… Maliye Bakanlığı tarafından alınan kararla birlikte 2018 yılı itibariyle internet vergisine yapılan yüzde 50 zammın akabinde, internet hizmetleri için KDV (Katma Değer Vergisi) yükümlüğü geleceğinin sinyali verildi. Haber doğru ise, internet aracılığıyla hizmet veren servislere erişmek için daha fazla ücret ödemek zorunda kalınacak. Peki ne kadar bir KDV oranından bahsediliyor? Hangi internet hizmetlerine vergi gelmesi gündemde? Ayrıntılar haberimizde…

Alınan son haberlere göre; elektronik ortamda hizmet sunanlar KDV ödemesi söz konusu olacak. Maliye Bakanlığı tarafından alınan kararla birlikte 2018 yılı itibariyle internet vergisine yapılan yüzde 50 zam haberi daha gündemdeki sıcaklığını korurken bir de başta uygulama marketleri olmak üzere neredeyse tüm internet hizmetlerine vergi geliyor.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından yürütülen torba tasarısı görüşmelerinde kabul edilen düzenleme kapsamında ülkemizde iş yeri ve ikametgahı olmayan ve gerçek kişilere elektronik ortamda hizmet sunanların katma değer vergisi (KDV) ödemesi gerekeceği belirtiliyor. Hürriyet’te yer alan bilgilere göre;  alınan karar hakkında komisyona bilgi veren Maliye Bakanı Naci Ağbal düzenleme ile yükümlülüğün şirketlere geçtiğini belirterek  “Mesela ben, cep telefonumdan bir program indiriyorum, bu program şu anda yüzde 18 KDV’ye tabi. Mevcut sistemde diyorum ki ben ‘Ey vatandaş, git, bunu, sorumlu sıfatıyla beyan et.’ Kimse beyan ediyor mu? Etmiyor. Diyoruz ki şimdi, nihai tüketiciye doğru Türkiye’ye yönelik devamlılık arz edecek şekilde bir hizmet sunuyorsanız, bundan sonra vergi mükellefi olacaksınız. Ben bunu takip edeceğim. Bakın, bugün diğer alanda da biz gittik mesela ismini vermeyeyim bir firmaya ‘Kardeşim, sen Türkiye’de kazanç elde ediyorsun. Resmen seni vergi mükellefi yaptık. Ondan sonra geldiler ve ‘Tamam oturup konuşalım’ dediler.” şeklinde aç ıklama yaptı.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu