İnternetTeknoloji

İnternet yayınlarına RTÜK denetimini öngören düzenleme TBMM’de kabul edildi

Medyada tartışma konusu olan internet yayınlarına Radyo Televizyon Üst Kurulu(RTÜK) denetimi getiren düzenlemeyle ilgili flaş gelişme…İnternete RTÜK denetimi getiren düzenleme dün akşam saatlerinde TBMM’de kabul edildi.Bir süredir TBMM’de görüşmeleri süren internet yayınlarına RTÜK denetimi getiren torba tasarının dün akşam kabul edilen düzenlemesine göre artık radyo, televizyon ve isteğe bağlı yayın hizmetlerini sadece internet ortamından sunmak isteyen medya hizmet sağlayıcıları RTÜK’ten yayın lisansı alacak.

ERİŞİM ENGELLEMESİ MÜMKÜN OLABİLECEK

Hürriyet gazetesinde yer alan habere göre, yayın hakkı ya da lisansı bulunmayan ya da bu hak ve lisansları iptal edilen yayınlara ilişkin, RTÜK’ün talebi üzerine sulh ceza hakimi tarafından içeriğin çıkarılması ya da erişimin engellenmesine karar verilebilecek.

Sulh ceza hakimi, RTÜK’ün talebini en geç 24 saat içinde duruşma yapmaksızın karara bağlayacak. Bu karara Ceza Mahkemesi Kanunu hükümlerine göre itiraz edilebilecek.

6 AY İÇİNDE HAZIR OLACAK

Yayın hakkı ve iletim lisansı verilmesi ile söz konusu yayınların denetlenmesi ve getirilen bu düzenlemenin uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar, RTÜK ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından 6 ay içerisinde birlikte çıkarılacak yönetmelikle düzenlenecek.

Daha önceden RTÜK’ten yapılan açıklamada internete sansürün söz konusu olmadığı dile getirilmiş söz konusu düzenlemenin Netflix, Puhu TV, Blu TV gibi dizi ve film mecralarını kapsayacağı dile getirilmişti.

Düzenlemenin kabul görmesinin medyada yeni tartışmaları beraberinde getirmesi bekleniyor.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu