İnternetSosyal MedyaTeknoloji

İnternette okumaktan çok izlemeyi seviyoruz

Yapılan araştırmada Türkiye’deki internet kullanıcılarının interneti daha çok video izlemek için kullandığı ortaya çıktı.Türkiye’deki internet kullanıcılarının en fazla kullandığı kanal yüzde 57 ile Youtube olduğu öğrenildi. Youtube’u yüzde 56 ile Facebook ve yüzde 45’le Instagram takip ediyor. Yine aynı araştırmadan çıkan diğer sonuç ise Türkiye nüfusunun yüzde 60’ının günün 3 saatini sosyal medyada geçirdiği yönünde.

YOUTUBE EN ÇOK KULLANILAN UYGULAMA

Youtube’da video izlemek Türk kullanıcıların neredeyse vazgeçilmezi… İnternet kullanıcılarının Youtube terciki yüzde 57 gibi yüksek bir oranda seyrediyor. Öte yandan Türkiye’de nüfusun yüzde 60’ı günün 3 saat 1 dakikasını sosyal medya kullanarak geçiriyor. Bu oran Türkiye nüfusunda 48 milyon vatandaşa tekabül ediyor.

NÜFUSUN YÜZDE 87’Sİ HER GÜN İNTERNETE GİRİYOR

Ajans Press, Türkiye’de sosyal medya ve internet alışkanlığı üzerine medya incelemesi gerçekleştirdi. Ajans Press’in We are Social 2017 verilerinden edindiği bilgilere göre 48 milyon kişilik kitlenin yüzde 87’si düzenli olarak her gün internete girerken, online ortamda 3 saati sosyal medyada olmak üzere 6 saat 46 dakika geçiriyor. Türkiye’de interneti aktif olarak kullanan kitlenen tamamı en az bir sosyal medya platformunun kullanıcısı ve üyesi oldu.

 

PRNet’in araştırmaya konu olan 2017 yılı içerisinde gerçekleştirdiği medya incelemesinde sosyal medya platformlarıyla ilgili yıl boyunca 121 bin 158 haber çıkışının medyaya yansıdığı belirlendi. Medyaya yansıyan haber başlıklarında sosyal medya ve internet kullanımının bu denli artmasının e-ticaret sektörünü de hareketlendirdiği belirlendi. Son bir yılda internetten alışveriş yapanların sayısının 2.5 milyon kişi artarak 15 milyona ulaşması dikkat çeken başlıklar arasında yer aldı. Perakende sektöründe e-ticaretin genel payı yüzde 3-4 civarında olurken bu oranın gelişmiş ülkelerde yüzde 8-12 aralığında olduğu belirlendi.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu