Teknoloji

IP Kamera Sistemleri ve Faydaları

Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte Elektronik Güvenlik Sistemlerinde de önemli gelişmeler yaşanmıştır.

Güvenlik ihtiyacının her geçen gün daha fazla önem kazanması bu alanda da yenilikleri beraberinde getirmiştir. Güvenlik Kamera Sistemleri nin gelişimi Analog Kamera Sistemleri ile birlikte başlamıştır. Teknolojinin sağladığı avantajlar sayesinde IP Tabanlı Kamera Sistemleri üretimi yoğunlaşmıştır. IP Kamera Sistemleri internet altyapısına sahip geniş ve karmaşık uygulama alt yapısı bulunan alanlarda kurulumda, kontrolde ve veri iletiminde oldukça kolaylık sunmaktadır.

Uygun maliyetli IP Kameralar kullanıcılarına çeşitli imkanlar sunmaktadır. Analog Sistemlerinin fonksiyonlarının arttırılması ve kullanıcı maliyetlerinin düşürülmesi nedeni ile yaygın olarak tercih edilmesine neden olmuştur.

Talep edilen fiyat aralığına ve istenilen özelliklere sahip Güvenlik Kamera çeşitleri bulunmaktadır.

Kamera Seçiminde göz önünde bulundurulması gereken önemli bir nokta ise beklentilere maksimum düzeyde cevap verirken minimum maliyetlere sahip olmasıdır.

IP Kameralar daha az bant genişliğinde çalışarak encoder/decoder üzerinden yapılabilen band genişliği sınırlamaları ile mevcut TCP/ IP Network yapısında kullanılabilmektedir.

IP Kamera Sistemleri, güvenliği sağlamak ve kullanıldığı alanları denetlemek, görüntüleri kayıt altına almak, uzaktan izlemek amacıyla internet ya da network bağlantılarından faydalanarak ister kablolu ister kablosuz olarak kullanılabilen kamera çeşididir.

Analog Kamera Sistemlerinin kontrolü ve kurulumu oldukça zor olmasına karşılılık IP CCTVlerde ise ağ yapısının düzgün planlanması sebebi ile kontrol ve kurulum da kolay olmaktadır.

IP Tabanlı Kamera Sistemleri, AHD Kamera Sistemlerindeki gibi koaksiyel kabloların kullanmak yerine kablolu ve genellikle kablosuz bilgisayar ağları ya da internet kullanılır, VCR ya da DVR gibi cihazların yerine istenilen ölçekte genişletilebilen harddisk ve NVR Kayıt Cihazları kullanılmaktadır.

IP Kamera Sistemleri büyük uygulama alanlarında, sanayi bölgelerinde, askeri alanlar gibi karmaşık ve büyük yapılarda çok fazla CCTV kullanımı gerekmektedir. Bu kadar kapsamlı kullanılacak olan IP CCTV Sistemi tasarlanma aşamasında kontrollü ve amaca uygun olarak yapılması gerekmektedir.

IP Kameralar uygulanacakları alanlara göre değişikliğe uğrayabilir ve sisteme eklemeler yapılarak firmalara kolaylıklar sunabilmektedir.

CCTV Sistemleri, kamera, kayıt ve izleme sistemleri olarak üç bölümden oluşmaktadır ve en önemli bölüm ise kayıt sistemleridir. Yaşanılan bir kaza ya da hırsızlık gibi olaylarda izlemeyi gerçekleştiren operatörlerin olaya anında müdahale etmesi oldukça zordur. Ancak olay güvenlik ekiplerine rapor edildikten sonra olayın yaşandığı Kamera Kayıtları incelenmeye başlanır. Anlaşılacağı gibi kayıt sistemleri oldukça önemli rol üstenmektedir. Bu nedenle, görüntü kaybı olmadan, erişilebilir ve kolay yönetilebilir bir kayıt sistemi olmalıdır.

Farklı çözünürlüklere sahip pek çok kameranın kullanıldığı bir sistemde kayıt altına alınacak veri miktarı çok fazladır ve projelendirilmede kullanılan kayıt sisteminin (NVR Kayıt Cihazının) bu verileri kaldırabilmeli ve kaydedebilmeli bu şekilde sistem sorunsuz ve başarılı bir şekilde çalışabilir.

Seçilecek olan kayıt sisteminin yedekleme yapabiliyor olması ilerde yaşanabilecek görüntü kayıplarını en aza indirmek için önemlidir.

Kayıt platformlarının yedekli güç ünitelerinin olması, yedekli soğutma sisteminin olması, oluşabilecek disk arızalarına karşı RAID disk yapılarına sahip olması, NVR Kayıt Cihazlarının yedekli bir şekilde uygulanması oluşabilecek teknik aksaklıklarda kayıpları en az seviyeye indirmek için önemlidir.

IP KAMERA SİSTEMLERİ HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

IP Kamera Sistemleri Uygulamalarında kullanıcı ihtiyaçları, hizmet maliyetleri ve kullanılabilirlik göz önünde bulundurulmalıdır.

Görüntüleme sağlanacak bölgenin iç ya da dış mekan olmasına göre kamera çeşitleri bulunmaktadır. Bu nedenle ilk olarak güvenliği sağlayacak alana göre iç ya da Dış Mekan Kameraları seçilmelidir.

Kamera sisteminin yerleştirileceği noktada internet bağlantısının olup olmadığı veya en yakın switchin ulaşımının kolay olmasına bakılmalıdır.  Eğer internet bağlantısı kablo ile sağlanmıyorsa ve o noktaya kamera montajı zorunluysa Kablosuz IP Kamera kullanılmalıdır.

Görüntüleme sağlanacak olan alanın genişliğine bakılarak buna bağlı olarak kullanılacak olan kameranın görüş hareketli olup olmayacağı ve çözünürlük kalitesinin seçimi yapılmalıdır. Geniş ve açık alanda hareketli ve yüksek çözünürlüklü kamera tercih etmek, çok fazla adette kamera kullanmaktan daha az maliyetlidir.

Kullanılacağı alanda gece görüntü alınıp alınmayacağına bakılmalıdır ve gece görüntüleme sağlanması gereken noktalarda Gece Görüşlü Kameralar tercih edilmeli geri kalan alanlar IP Tabanlı Kameralar ile desteklenmelidir.

Uygulama mekanının ışık miktarına bakılmalıdır. Kamera kullanımı açısından oldukça önemli bir unsurdur. Mekan karanlık ya da az miktarda bir ışığa sahip ise ışıklandırma yapılması gerekmektedir. Özellikle gece kullanımları önemli olduğu uygulamalarda Kızılötesi Görüşlü Kameraların kullanılması gerekmektedir.

Gazi Information Teknoloji olarak iç ve dış mekanlarınızı IP CCTV Sistemlerinin kaliteli ürün seçenekleri ile güvenlik çemberi altına alabilirsiniz.”

 

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu