Yerli Dizi

İphone 8, Apple’ı neden zor durumda bıraktı?

Apple’ın yeni amiral gemisi iPhone 8 telefonundaki aksaklıklar can sıktı. İphone 8 yeni donanım özelliklerini yazılıma aktarmakta zorluk çeken Apple yaşanacak bazı gecikmeler için önlem arayışına girdi.

Bazı kaynaklardan gelen bilgiye göre; Apple’ın bu Eylül ayının 8’inde duyurmayı planlandığı İphone 8 telefonunun çıkması için az bir süre kalmasına rağmen yazılımcılar projeyi tam olarak tamamlayamadılar. Bu Apple çevresinde bir panik duygusuna da sebep oldu diyenler yok değil.

Webtekno sitesinde konuyla ilgili yer alan habere göre; Apple cephesinde panik duygusu hakim. Çünkü donanımlar telefona eklense de bu donanımları cihaza yazılımsal olarak eklemek için zamana ihtiyaç var. Bu sorunlar arasında göze çarpan iki önemli durum var. Bunlardan birisi kablosuz şarj olma özelliği. iPhone 8’de kablosuz şarj desteğinin gelmesi bekleniyor, ancak bunun için ayrı bir şarj cihazı almanız gerekecek. Bir de üstüne bu cihazın yazılımının hazır olmamasından dolayı bazı gecikmeler yaşaması bekleniyor. Apple blog yazarı John Gruber’e göre telefonun nakliye işlemleri başladığında kablosuz şarj işlemi hemen kullanılamayabilir.

Bunun dışında bir başka önemli durum da telefonda Touch ID’nin yerini alacak bir yüz tarama sisteminin yetişememesi. Ön yüz kameraya yerleştirilecek 3B sensörler hazır, ancak bu sensörleri iOS işletim sistemine yedirmek gerekiyor. Şirketin bu noktada da ürün ilk alındığında bu özelliği pasif tutması bekleniyor. Daha sonraları yeterli geliştirmeler yapıldıktan sonra yüz yarama sistemi aktif edilecek.

Apple’ın bu özellikleri ne zaman açacağını bilmiyoruz. Belki de telefon henüz piyasaya çıkmadan bu yazılım eksiklikleri giderilebilir veya telefon bütün halinde çıkmak için kısa bir süre gecikme alabilir. Bunu zaman gösterecek.

Etiketler

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı