Teknoloji

iPhone’da “Siri” uygulaması güvenlik zaafına neden oluyor iddiası

Bugünlerde güvenli sorunları konusu gündemdeki yerini koruyor. Şimdi de Apple iPhone’un popüler uygulaması Siri’nin güvenlik açığına neden olduğu konuşuluyor. iPhone cep telefonunun kaybedildiği bir durumda, Siri’nin kullanıcının tüm bilgilerini yabancı kişilere söyleyebilmesinin güvenlik zaafına neden olabileceği iddia ediliyor.

SİRİ BAZEN ÜZEBİLİR

Kullanıcılara ait özel verilerin ele geçirilmesi ya da bilerek kullanılması sorunu giderek paranoyaya dönüşüyor. Dünyada son zamanlarda küresel ölçekte yaşananlar, kullanıcıların kendilerini güvende hissetmemeye başlamasına neden oluyor. Facecobook’ta kişisel verilerin bir şirketle paylaşılması, BTK Başkanı Fatih Sayan’ın bazı mobil rehber uygulamalırının  tehlikeli amaçlara alet edilebileceğine dair uyarıları güvenlik konusunun sürekli gündemde kalmasına neden oluyor.

Şimdilerdeyse benzer bir güvenlik açığının iPhone telefonları için söz konusu olabileceği konuşuluyor. Geçtiğimiz günlerde yaşanan bir olay bu tehlikeli ihtimalin tavan yapmasına neden oldu. Bir iPhone marka telefonu kaybolmasıyla meydana gelen olayda cihazı bulan kişinin Siri’ye sahibinin tam adını ve adresini sorduğu Siri’ninse bu özel bilgileri yabancıya anlattığı iddia ediliyor.

GÜVENLİ AÇIĞI NASIL ANLAŞILDI?

Siri ile ilgili bu güvenlik açığını kısa süre önce keşfedildiği konuşuluyor.

Applefoni sitesinde yer alan kayıp olayına göre @afronomics_ adlı Twitter kullanıcısı tuvalette kayıp bir iPhone gördü ve Siri’yi kullanarak cihazı sahibine iletebileceğini düşündü. Siri’ye ‘Benim adım ne?’ ve ‘En çok kimi arayayım?’ diye sorduğunda, Apple’ın dijital asistanı son çağrıların hepsini karşıdaki yabancıya gösterdi.

Olay bununla sınırla kalmadı. iPhone şifre koruması olmasına rağmen @afronomics_, telefon sahibinin adını ve soyadını, nerede yaşadığını ve hatta arabasının park edildiği yerini bile Siri’ye sorarak buldu çünkü hepsi cihazın panelinde kayıtlıydı.

Bu açıklar iOS 11.3 güncellemesi ile düzelip düzelmediği belirsiz. Yinede bir kaç geçici adım ile bu durum düzeltebiliyor.

Ayarlar->Bildirimler->İstediğiniz uygulamanın Kilit Ekranında Göster seçeneğini kaldırın.

Ayarlar->Siri ve Arama->Kilitlendiğinde Siri’ye İzin Ver seçeneğini de kaldırabilirsiniz.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu