Gündem

Irak Musul Operasyonu başladı, Adım adım Musul Operasyonu son dakika gelişmeleri

Irak Başbakanı Haydar el İbadi televizyondan canlı yayında bir süredir beklenen Musul Operasyonu’nun başladığı bildirdi. Genelkurmya Başkanı ve Kuvvet Komutanlarının da hazır bulunduğu sırada yapılan açıklamada İbadi operasyonun başladığı ve Musul’a sadece Iraklı asker ve polislerin girebileceğini belirtti.

17 Ekim 2016 Pazartesi günü (bugün) sabah saat 04.00 itibariyle Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Peşmerge Bakanlığı, Musul’da terör örgütü DEAŞ’a yönelik, Hazır Cephesi ile Güver ve Geyyara cephelerinde eş zamanlı operasyon başlatıldığını tüm dünyaya  duyurdu.

Musul’u DAEŞ’ten kurtarmak üzere yapılan Musul operasyonunun 5 aşamadan oluşacağı belirtildi. Bu sabah saatlerinden itibaren Peşmergeler’in DAEŞ’i karadan vurmaya başladıkları gelen bilgiler arasında yer alıyor.

Operasyona Türk Ordusunun Eğittiği Sünniler de katılıyor

Musul operasyonunda Türk ordusunun eğittiği 2 bin Sünni de yer alıyor.

Amerikan askeri Zertik Dağı’nda!

Bu sabah başlayan Musul Operasyonu’nun en kritik üssüne Zertik Dağı’na bir grup Amerikan askeri de katıldı.

Adım adım Musul operasyonu son dakika gelişmelerini M.bey’den takip edebilirsiniz.

Irak’ın en büyük ikinci kenti Musul’un IŞİD’den geri alınmasına yönelik askeri operasyonun başladığını, günün ilk saatlerinde televizyondan halka duyuran Irak Başbakanı Haydar El İbadi yaptığı açıklamasında, “Zafer vakti geldi çattı ve Musul’u kurtarma operasyonu başladı” dedi. Musul halkına seslenen İbadi, “Sizi DAEŞ teröründen ve şiddetinden kurtarmak için bu şanlı operasyonun başladığını açıklıyorum.” dedi.

Öte yandan Barzani’ye yakın televizyon olan Rudaw’ın yayınına katılan  Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Cebbar Yaver, Musul’u Kurtarma Operasyonu’na yabancı güçlerin katılmayacağını belirterek, “Peşmerge Güçleri, Iraklı ve uluslararası koalisyon komutanları arasında yapılan toplantılarda alınan karar çerçevesinde ve yapılan planlara göre, yabancı veya dışarıdan herhangi bir güç operasyona katılamayacak. Türk askerleri operasyona katılmayacak. Irak Hükümeti ve Kürdistan Bölgesi’nin resmi güçleri dışında başka güç yok. Planda olmayan bir güç operasyona katıldığında koalisyon güçleri tarafında hedef alınacak.” dedi.

ABD’den Musul operasyonuyla ilgili ilk açıklama “Onur Duyuyoruz”

ABD Başkanı Barack Obama’nın DAEŞ ile Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk, Musul operasyonuyla ilgili önemli açıklama bulundu.  McGurk, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Irak Başbakanı Haydar el-İbadi’nin Musul operasyonunu başlattığını ve iki yıldır DAEŞ karanlığında bulunan Musul’u özgürleştirme operasyonunun başladığını duyurdu.
Obama’nın DAEŞ ile Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk’un bir diğer açıklaması ise, yerel güçlere destek niteliğindeydi. McGurk, ‘Irak ordusunun, Peşmerge ve Ninova gönüllülerinin yolu açık olsun’ şeklinde açıklama yaptı.
Öte yandan McGurk, ”Bu tarihi operasyonda bulunmaktan onur duyuyoruz” mesajını vermeyi de unutmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu