Müzik

İran asıllı ünlü besteci Vojdani’den Türk sağlık çalışanlarına jest

Türkiye’de yaşayan İran Orkestrası şefi ve bestecisi Mahdi Vojdani, en son çalışmasını Türk sağlık personeli ve Türk vatandaşlarına armağan etti.

Ünlü piyanist Saman Enteshami’nin de piyanosu ile orkestraya eşlik ettiği Vojdani’nin son eseri ”Dance Of The Imagination”, önümüzdeki haftalarda tüm dünyada yayınlanacak.

Mahdi Bey sizi biraz tanıyabilir miyiz?

1981 doğumluyum, müzik okudum ve 2005’ten beri Tehran String Orchestra, The Sound of Peace Orchestra, Iran’s National Orchestra, Navay Solh Orchestra gibi oluşumlarda orkestra şefliği yapıyorum. Dört müzik albümü besteledim. Albüm isimlerim: The Beauty of Darkness , Thears from Paradise, Rainy Road ve A Place to Eternity..Orkestra şef olarak pek çok konser verdim.

Kaç yıldır Türkiye’desiniz?

Türkiye’de bir yıldan fazla yaşıyorum, Türk vatandaşları sanatı gerçekten seviyor ve müzisyenlere çok saygı duyuyor. Müzik için farklı ülkelere gittim, ama Türk halkı gerçekten harika. Türkiye’de gerçekten profesyonel şarkıcılar ve müzisyenler var. Türk orkestra müziği küresel olma potansiyeline sahip.

Tiyatro ve film müzikleri de yapıyorsunuz. Bunlardan örnekler verebilir misiniz?

Birkaç film ve tiyatro müziği yaptım. ”Tahran Tek Tiyatro Festivali” ve ”Rostam ve Sohrab”da tiyatro müziğinde birincilik ödülünü kazandım. Türkiye’de Profesör Ceyhan Kandemir’in yönettiği ”Karla” filminin müziğini besteledim.

Toplumsal olarak yaşadığımız bu zorlu dönemde çok güzel bir proje ile karşımıza çıktınız. Bu süreç size neler hissettirdi?

Türkiye’deki doktorların ve hemşirelerin çok çalıştıklarını gördüm. Türk sağlık personeli koronavirüs ile başa çıkmak için çok çaba gösterdiler. Türkiye diğer ülkelere tıbbi malzeme gönderdi ve bu çok saygın bir durum. Bir sanatçı olarak, tüm sağlık personeline bu müzikle teşekkür etmek istedim. Bu eseri karantina döneminde yazdım, ünlü müzisyen Saman Ehteshami piyano, Amir Hossein Taei ise violin çaldı. Bu müzikle tüm insanlara umut etmelerini söylüyorum٫ Korona virüsünü yenmek için birbirimize yardım edeceğiz٫ Bu müzik sevgi ve umut veriyor.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu