Yaşam

İş bulma çok büyük sorun haline geldi

İş bulma, her ülkede olduğu gibi bizim ülkemizde de oldukça sıkıntılı bir durum olarak kabul edilmektedir. Gerekli eğitimi almış ya da gerekli eğitime sahip olmayan kişiler fark etmeksizin insanların iş bulması oldukça zordur. Bu zorluk, aslında genç nüfus sayısı yüksek olan ülkelerin en büyük problemlerinin başında yer almaktadır. Ülkeler, vatandaşlarına çalışabilecekleri iş imkanları oluşturmaya gayret ederken aynı zamanda bu kişilere gerekli eğitimleri de sunmak durumundadır.

Fakat bu eğitimlere başvuran sayısı ve bu başvuru sonucunda gerekli eğitimi alarak işe başlamaya hazır olan kişi sayısı fazla olmasından dolayı, mevcut durumdaki işin oldukça fazla talibinin olmasına da neden olmaktadır. Bu talepten dolayı birçok kişi işe kabul edilememektedir. Bu sorunun ortaya çıkması ise insanları farklı alanlarda yeni işler aramaya yöneltmektedir.

Herhangi bir alanda eğitim aldıktan sonra o alanla ilgili olsun ya da olmasın iş bulma imkanı oldukça zorlu bir süreci kapsamaktadır. İnsanlar uzun yıllar eğitimini aldığı alanla ilgili mesleki çalışmalar yapmak istemekte ve bundan dolayı belirli alanlarda ciddi bir yığılma yaşanmaktadır. Bu durumda ciddi oranlarda işsizlik sayısının oluşmasına neden olmaktadır. Ayrıca insanların iş başvurularında ya da iş başvurusu sonrasında iş görüşmesine çağrılmaları aşamasında yaptıkları çeşitli hatalar neticesinde olumsuz cevap alabilmektedir.

Dikkatli Davranmalısınız

İş görüşmelerinde oldukça dikkatli olmakla birlikte aynı zamanda tamamen kendinizi ifade etmenizde gerekmektedir. Bu hassas noktada birçok kişi, ufak hataları nedeniyle ret cevabı ile karşı karşıya kalmaktadır. Yapılan araştırmalar neticesinde iş görüşmelerine herhangi bir hazırlık yapmadan katılan kişilerin olumsuz cevap alma oranlarının oldukça yüksek olduğu belirlenmiştir. Bu durum değerlendirildiğinde iş görüşmelerinin ne kadar önemli olduğu ve bu konuda herhangi bir adım atmadan önce muhakkak belirli çalışmalara sahip olmanız gerektiği bir kez daha ortaya çıkmış olmaktadır.

Yapılan araştırmalarda elde edilen veriler değerlendirildiğinde iş görüşmelerinde yapılan hataların başında, CV hazırlama işlemleri gelmektedir. İnsanlar CV hazırlama işini oldukça hafife almakta ve birçok kişi kendi imkânlarıyla internet üzerinde araştırmalar yaparak CV’lerini hazırlanmaktadır. Bu hazırlık süreci genel çerçeveler ele alındığında doğru gibi görünse de kalıplaşmış bir şekilde ortada dolaşan CV örneklerini göz önünde bulundurarak kendinize ait bilgileri bu şekilde iletmeniz, tamamen hatalı bir tercih olacaktır.

Ayrıca birçok kişinin yıllar önce hazırlamış olduğu CV ile birçok iş görüşmesinde kullandığı ve aradan uzun yıllar geçmesine rağmen aynı şeyi kullanmaya devam ettiği ifade edilmektedir. Özellikle yıllar önce hazırlanan bir CV’nin yıllar sonra, çok fazla eğitim alınmasına ve farklı alanlarda uzmanlaşmış olunmasına rağmen bu unsurların CV’de yer verilmemesi durumunun yaşanmasından dolayı tamamen güncel olmayan bir tanıtım söz konusu olacaktır.

Bu durumda kendinizi doğru bir şekilde ifade edemediğiniz gibi aynı zamanda yıllardır aldığınız eğitimlerinde hiçbir işe yaramamasına neden olmuş olacaksınız. Bu gibi durumlar karşısında CV hazırlama işlerinizi tamamen profesyonel bir kanaldan yapmalı ve aldığınız eğitim ya da sertifikaları en hızlı şekilde CV’nize eklemeyi unutmamalısınız.

Bu konuda yapacağınız en ufak bir ihmal sonucunda dahi yıllardır hayalini kurduğunuz ve bu iş için uzun uğraşlar vermiş olmanıza rağmen olumsuz cevap alabilirsiniz. Bu gibi olumsuz durumlarla karşılaşmamak ve yıllardır emek harcadığınız şeylerin bir anda heba olmaması için oldukça dikkatli davranmanız gerektiğini asla aklınızdan çıkarmalısınız. İş görüşmesi öncesinde yaptığınız bu hazırlık sayesinde çok rahat bir şekilde işe kabul edilebileceğinizi unutmayın.

Asla Hafife Almayın

İnsanların, iş görüşmelerini çok hafife alması nedeniyle aslında çok kolay bir şekilde sahip olabilecekleri işlerden olumsuz cevap aldıkları bilinmektedir. Özellikle CV hazırlamadan yapılan başvurular, asla değerlendirmeye tabi tutulmayacağından dolayı birçok kişi başvuru aşamasında dahi olumsuz cevapla karşılaşabilmekte ya da herhangi bir şekilde bu başvuruyu yapamamaktadır.

Genel olarak baktığınız zaman aynı iş için birçok kişinin başvuru yaptığı göz önünde bulundurulduğunda bu tür CV çalışmalarının aslında temel değerlendirme için oldukça önemli ve gerekli olduğu da anlaşılacaktır. Bu değerlendirme neticesinde herhangi bir değerlendirme aşamasına geçmeden önce birçok kişinin elemesi yapılmakta ve profesyonel bir şekilde CV hazırlama desteği alan kişilerin tamamının bir sonraki aşamaya dahil olduğu gözlemlenmektedir. Bu durum, iş başvurularında ne kadar dikkatli davranılması gerektiğini de bir kez daha ortaya çıkarmış olmaktadır.

Bu anlamda alınan profesyonel destek, aynı zamanda işverene sizin bu konuda ne kadar ciddi olduğunuzu ve bu işi ne kadar çok istediğinizi de daha net bir şekilde ifade etmiş olacaktır. Aksi takdirde ilk değerlendirme aşamasını dahi geçemeden elenmek durumunda kalacaksınız. Bu sonuç karşısında yaptığınız tüm girişimler ve harcadığınız tüm zamanlar heba olacaktır.

Profesyonel Destek Şart

Bu konuyla alakalı olarak sizlerde iş başvurusunda bulunmadan önce mutlaka https://www.cvmaker.com.tr gibi profesyonel hizmet sunan kanalları değerlendirmelisiniz. Güncel ve tamamen doğru bir şekilde CV hazırlama işlemlerinizi yapabilirken diğer taraftan gönül rahatlığıyla iş başvurusunda bulunabileceksiniz. İnsanların bu konuda yeterince dikkatli davranmadığı ve birçok durumu ihmal ettiği bilindiğinden dolayı, aldıkları olumsuz cevaplar ne yazık ki sürpriz olmamaktadır.

Ayrıca gerekli olan profesyonel desteği aldıktan sonra mülakat aşamasında kendinize güvenme konusunda daha emin olacağınız için oldukça başarılı bir görüşme geçirmiş olacaksınız. Bu kapsamda ele alındığında kendiniz için önceden bir güven tesis etmiş olacak ve ilk kabulün sonrasında ki görüşmeye gönül rahatlığıyla gideceksiniz. Bu sayede herhangi bir heyecan yaşamadan sorulara oldukça doğru cevaplar vererek başarılı bir görüşme yapmış olacaksınız. Bu durum, işveren tarafından olumlu değerlendirilerek sizin, söz konusu işe tamamen uyumlu ve uygun olduğu düşüncesi ortaya çıkacaktır.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu