Medya

İsmail Saymaz, Yeni Şafak yazarının “emanet” eleştirisine açıklama yaptı

Hürriyet muhabiri İsmail Saymaz’ın Cübbeli Ahmet olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü ile Haber Global’de canlı yayın tartışmasının yankıları devam ediyor. Saymaz’ın canlı yayında kullandığı “Diyanet, ‘kadınlar emanettir’ söylemini terk etmeli.” şeklindeki açıklamaya Yeni Şafak yazarı İsmail Kılıçarslan’dan eleştiri geldi. Saymaz, sosyal medyadan konuya açıklık getirdi.

Saymaz, canlı yayında “Diyanet, ‘kadınlar emanettir’ söylemini terk etmeli. Bu söylem, kadına yönelik şiddetin nedenlerinden biridir. Kadına şiddet uygulayan erkekler “emaneti (namusunu) koruduğunu” düşünmektedir. Kadınlar hiç kimseye emanet değildir. Erkeklerle eşit haklara sahiptirler.” şeklinde konuşmuş, Yeni Şafak yazarı da konuyu köşesinden değerlendirmişti.

Kılıçarslan’ın köşe yazısının ardından sosyal medya bir açıklama yapan İsmail Saymaz, “Yenişafak’tan İsmail Kılıçaraslan’ın bugün beni de eleştiren yazısı üzerine açıklama ihtiyacı hissediyorum. Önceki gün Diyanet İşleri Başkanının “kadınların emanet olduğu” yönündeki sözünü eleştirirken, hazreti peygamberin veda hutbesini kastetmiş değilim. Ne haddime?” diyerek, sözlerine şöyle açıklık getirdi:

“Ben “emanet” ifadesinin anlamının, aradan geçen 1500 yılda değişmiş olduğunu, bugün itibariyle erkeklere “kadınlar üzerinde mülkiyet ve hak iddiası” sunduğunu ifade ediyorum. Kavramı bu nedenle terk etmek gerektiğini düşünüyorum. Yoksa ben kim, hazreti peygamberi eleştirmek kim?”

KILIÇARSLAN NE YAZMIŞTI?

İsmail Kılıçaraslan dünkü “Yeni bir din: Fena fikir değil!” başlıklı yazısında İsmail Saymaz’ın kadınların erkeklerin emaneti olduğu anlayışının terk edilmesi gerektiğini açıklamasının ardından alaycı bir dille kaleme aldığı yazısında şu ifadelere yer vermişti:

“Bence bu işi İsmail Saymaz halleder. Yanına Berna Laçin, Ataol Behramoğlu, Bülent Emrah Parlak, taçsız kral Pele, Beckenbauer, Nadya Komanaçi falan gibi isimleri de alıp bir heyet kurarak dayansın Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kapısına.

Bu heyet, Diyanet İşleri Başkanımız Ali Erbaş Hoca’yla bir araya gelsin. Diyanet’in hangi konularda hutbe irad edeceğini belirlemekle başlasınlar işe. Nedir öyle kardeşim “Faiz haramdır” hutbesi mesela? Yahut “Kadınlarınız ve çocuklarınız size emanettir” ne demek? Yakışıyor mu seküler dünyanın değişken kaidelerine? Eşcinsellik karşıtı, nikâhsız bir arada yaşama karşıtı hutbe de nereden çıktı? Olabilir mi yani bu çağda böyle bir şey? Yok efendim alkol hayat söndürürmüş, kumar yuva dağıtırmış…

Velhasıl İsmail Saymaz başkanlığındaki bu kıymetli heyet, Allah’ın dininin nasıl değiştirileceği yönünde bir inisiyatif alarak öncelikle Diyanet’in hutbelerine bir ayar, bir çekidüzen versinler. Böyle olmaz.”

 

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu