GündemManşetMedyaTelevizyon

İsrail’den Al Jazeera kanalına darbe!

İsrail İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun talimatı üzerine Katar Emirliği’ne ait Al Jazeera televizyon kanalının Kudüs ofisini kapatmak için harekete geçildi.

İsrail İletişim Bakanı Eyüp Kara, Al Jazeera kanalını “terörizmi desteklemekle” suçladı ve için çalışan gazetecilerin, bütün izinlerinin de iptal edileceğini belirtti. Bakan Kara, Al Jazeera yayınının durdurulması yönünde adımların atıldığını belirterek kuruluşun Kudüs ofisinin kapatılması için ise parlamentonun yeni bir düzenlemeyi onaylaması gerektiğini ifade etti.  Düzenlediği basın toplantısında konuşan Kara; “Al Jazeera, IŞİD, Hamas, Hizbullah ve İran’ın maşası haline gelmiştir” diyerek hedef gösterdi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da Twitterdan mesaj paylaşarak İletişim Bakanı Kara’yı tebrik etti. Netenyahu “Sayın Kara talimatlarım doğrultusunda Al Jazeera’nin kışkırtmalarına karşı somut adımlar atmıştır” dedi.

Al Jazeera’tan İsrail’e tepki

Al Jazeera’nın Fransız haber ajansı AFP’ye konuşan bir kanal yetkilisi, İsrail hükümetini kınadıklarını “Kendisini Orta Doğu’nun tek demokratik devleti olarak gören bir ülke yönetiminin bu adımı ibretliktir” sözleriyle belirtti. Bilindiği üzere Netanyahu, son yaşanan Mescid-i Aksa krizinde Al Jazeera’nın yayıncılığını eleştirmiş ve kanalı “İsrail’de iç karışıklık çıkarmaya çalışmakla” suçlamıştı. Al Jazeera ise Mescid-i Aksa krizini “tarafsız ve profesyonel yayıncılık anlayışı” çerçevesinde haberleştirdiğini belirtmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu