Yaşam

İstanbul dünya üçüncüsü

İstanbul, dünyanın önde gelen metropolleri arasında trafik yoğunluğunun en yoğun olduğu üçüncü şehir oldu.

Dünyanın en güzel metropol şehirlerinden İstanbul dalında dünya üçüncüsü oldu. Durun heyecanlanmayın, bu kez de konumuz trafik. İstanbul dünya sıralamasında trafik çilesinde dünya üçüncüsü olarak ilk ona girmeyi başardı (!)

Hollanda’nın başkenti Amsterdam’daki dünyaca ünlü navigasyon firması TomTom tarafından 2015 yılı trafik endeksi verilerinin derlenerek trafik konusunda bir sıralama yapıldı. Yapılan sıralamada Meksiko City birinci, Bangkok ikinci İstanbul ise üçüncü oldu.

Şirket tarafından yapılan açıklamada elde edilen bilgilere göre; 2008 yılından bu yana trafik sıkışıklığı küresel olarak yüzde 13 oranında arttı.

Kuzey Amerika, trafik sıkışıklığı bakımından 8 yıl boyunca yüzde 17’lik artış elde ederken ekonomik sıkıntıların baş gösterdiği Avrupa’da ise trafik sıkışıklığı sadece yüzde 2 oranında arttı.

İtalya ve İspanya gibi Güney Avrupa ülkelerinde ise, son 11 buçuk yılda yaklaşık yüzde 7 ve 13 oranında düşüş yaşandı.

İŞTE TRAFİK ÇİLESİNDE TOP 10

TomTom adlı şirket, şehirlerin trafik sıkışıklığının sabah ve akşam saatlerinde yoğun olduğu saatleri göz önünde tutarak dünyanın en yoğun trafiğine sahip 10 kentini sıraladı. İşte top 10 trafik listesi. 

Listenin ilk sırasında yüzde 59 ile yer alan Meksiko City kentini, yüzde 57 ile Bangkok ve yüzde 50 ile İstanbul takip etti. Rio de Janerio’nun yüzde 47 ile dördüncü olduğu listede, Moskova yüzde 44 ile beşinci, Bükreş yüzde 43 ile altıncı, Salvador yüzde 43 yedinci, Brezilya’nın Recife kenti ise yüzde 43 ile sekizinci oldu. Chengdu’nun yüzde 41 ile dokuzuncu sırada yer aldığı listenin sonunda Los Angeles yüzde 41 ile yer aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu