Yaşam

İstanbul Üniversitesi sınavsız ikinci üniversite kayıtları ve başvuru şartları

İstanbul Üniversitesi’nden beklenen açıklama geldi. Sınavsız ikinci üniversite okumak isteyenler üstelik İstanbul Üniversitesi’nden bir diploma ile bunu taçlandırmak isteyenler için duyuru yapıldı. İstanbul Üniversitesi sınavsız ikinci üniversite kayıtları ne zaman başlıyor?  İstanbul Üniversitesi sınavsız ikinci üniversite kayıtları ne zaman sona eriyor?  İstanbul Üniversitesi sınavsız ikinci üniversite kayıtları için harçlar kaç TL olarak belirlendi?  İstanbul Üniversitesi sınavsız ikinci üniversite için açılan bölümler hangileri? Hepsi ve daha fazlası haberimizde…

İstanbul Üniversitesi resmi internet sayfasından konuyla ilgili şu açıklama yapıldı. “İstanbul Üniversitesi’nde Sınavsız İkinci Üniversite Fırsatı… İstanbul Üniversitesi, köklü akademik kadrosu, öncü eğitim anlayışı ve dünya çapındaki kalitesi ile ikinci üniversite okumak isteyen herkesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi’ne (AUZEF) davet ediyor. Herhangi bir üniversite mezunu veya öğrencisi olanlar sınavsız – evraksız online kayıt ile AUZEF Açık Öğretim Programlarına başvuru yapabiliyor.

Başvurular ne zaman başlayıp, bitiyor?

Türkiye’nin 45 farklı noktasındaki sınav merkezleri ile İstanbul’a gelmeden İstanbul Üniversitesi kalitesini yaşama fırsatı yakalayabileceğiniz AUZEF’te 6 Lisans, 6 Ön lisans olmak üzere 12 farklı program seçeneği sunuluyor.

Sınavsız ikinci üniversiteye kimler başvuru yapabilir? 

Bir üniversiteden mezun ya da halen okumakta olanların herhangi bir sınava girmeden İstanbul Üniversitesi Açık öğretim Programlarına kayıt yaptırabileceği sisteme Sınavsız İkinci Üniversite diyoruz. Herhangi bir lisans veya ön lisans programından mezunsanız ya da bir lisans veya ön lisans programında okuyorsanız İkinci Üniversite ile sınavsız kayıt fırsatından faydalanabilirsiniz.

ÖSYM’nin Yüksekögretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda yer alan üniversitelerde hâlen ögrenci olan ya da bu programlardan mezun olanlar,

Önlisans ögrencileri/mezunları önlisans programlarına, Lisans öğrencileri/mezunları önlisans ve lisans programlarına,

Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarının lisans/ön lisans düzeyindeki programlarına herhangi bir şekilde kayıtlı/mezunu yabancı uyruklu öğrenciler,

Yurt dışında lisans seviyesinde yükseköğretim kurumlarını bitirerek Yükseköğretim Kurulu Baskanlıgı’ndan (YÖK) denklik belgesi alanlar fakülte programlarına başvuru yapabilir.

Kimler başvuru yapamaz? 

Herhangi bir üniversitenin ön lisans/lisans düzeyindeki programlarında kaydı bulunmayanlar veya bu programlardan herhangi bir şekilde ilişiği kesilenler (kayıt sildirenler vb.) ÖSYM’nin Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda yer almayan herhangi bir ön lisans/lisans programının öğrencisi ya da mezunu olanlar
YÖK denkliği olmayan yurt dışındaki bir üniversitenin herhangi bir ön lisans/lisans düzeyindeki programlarında öğrenci ya da mezun olanlar, İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesinin lisans / önlisans programlarından herhangi birinde öğrenci olanlar kayıt olamazlar.

Herhangi bir üniversitenin lisans düzeyindeki programlarında kayıtlı/mezun olanlar, kayıtlı/mezun oldukları aynı programa kayıt olamazlar. (Örneğin, İktisat programı öğrencileri/mezunları, İktisat programına kayıt yaptıramazlar)
Ön lisans ögrencileri/mezunları lisans programlarına kayıt olamazlar.
AUZEF çalışanları fakülte programlarına kayıt olamaz.

Neden ikinci üniversite? 

 

● Hayalini kurduğunuz, ancak çeşitli sebeplerle başlayamadığınız ikinci bir bölüm okuma şansına ikinci üniversite ile sahip olabilirsiniz.
● Üniversite sınavları ile yerleştiğiniz bölümün sizin yapınıza uygun olmadığını fark edip ikinci üniversite ile farklı bir kariyer planlayabilirsiniz.
● Sahip olduğunuz iş ile yarınlarınız arasında bir bağlantı kuramıyorsanız ikinci üniversite ile yeni bir gelecek planlayabilirsiniz.
● Hayatınızda her şey yolunda gitse de ilgi alanlarınız hakkında detaylara sahip olmak ve entelektüel birikiminizi artırmak için ikinci üniversiteyi tercih edebilirsiniz.
● Örgün eğitime devam etmek için yeterli zamanınız yoksa ikinci üniversite ile açık öğretim programlarına zaman ve mekandan bağımsız olarak erişebilirsiniz.

Harç ücretleri 

Lisans (Açık Öğretim) İkinci Üniversite Kapsamında Yerleşen Öğrenciler İçin Dönemlik harç ücretleri şu şekildedir: 

Coğrafya 370 TL

Felsefe 370 TL

İktisat 370 TL

İşletme 370 TL

Sosyoloji 370 TL

Tarih 370 TL

Önlisans (Açık Öğretim) İkinci Üniversite Kapsamında Yerleşen Öğrenciler İçin Dönemlik harç ücretleri şu şekildedir: 

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Yönetimi 370 TL

Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği 370 TL

Kültürel Miras ve Turizm 370 TL

Sağlık Yönetimi 370 TL

Sosyal Hizmetler 370 TL

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik 370 TL

Perakende Satış ve Mağaza Yönetimi  370 TL

https://www.medyabey.com/auzef-2017-2018-akademik-takvim-yayinlandi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu