Yaşam

İstanbul’a sulu kar geliyor, Türkiye 5 günlük hava durumu

İstanbul’da kar havası kendini hissettirmeye başladı. Hava sıcaklıklarının hissedilir derecede azaldığı İstanbul’da bugün öğle saat 12 ile birlikte başlayacak olan sulu kar saat 15.00’den sonra etkisini arttırarak devam edecek. Yurdun batı kesimlerine kar geliyor. Çarşambadan sonra soğuk havalar tüm yurdu etkisi altına almış olacak. Yurdun kuzey ve doğu kesimlerinde ise tipi şeklinde kar bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden İstanbul için uyarıda bulundu. İşte o açıklama: 

“İstanbul’da dün (12.12.2016 Pazartesi) yağmur şeklinde başlayan yağışın bugün (13.12.2016 Salı) öğle saatlerinden itibaren karla karışık yağmur ve kar şekline döneceği ve Çarşamba günü sabah saatlerine kadar kuvvetli kuzeyli rüzgarlarla birlikte aralıklı kar sağanakları şeklinde devam edeceği tahmin ediliyor. Kıyılarda ciddi bir örtü yapması beklenmiyor, ancak kentin kuzey ve yüksek kesimlerinde yer yer 5 cm’ye kadar örtü yapabileceği bekleniyor. Kar yağışından ötürü meydana gelebilecek olumsuzluklara (ulaşımda aksamalar, buzlanma, don olayı ve kuvvetli rüzgar) karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.”

Türkiye’de durum nasıl? Meteoroloji 5 günlük hava durumu tahminleri

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’dne yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemiz genelinin parçalı çok bulutlu ve aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Akdeniz ve Ege kıyı kesimleri ile Güneydoğu Anadolu’da yağmur ve sağanak, yağış alan diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar yağışı olmak üzere Doğu Akdeniz, Batı ve Doğu Karadeniz, Güneydoğu Anadolu ile Kayseri, Sivas, Ordu, Tokat, Sakarya, Balıkesir, Bursa, Yalova, Erzurum, Ağrı, Muş, Ardahan, Bitlis ve Şırnak çevrelerinde kuvvetli ve yoğun kar yağışlı olması bekleniyor. Bu sabah ve gece saatlerinde iç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI

Ülkemiz genelinde 5 ila 10 derece olmak üzere hissedilir derece azalacağı tahmin ediliyor.

RÜZGAR

Genellikle kuzey yönlerden, doğu kesimlerde güney yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara ve Ege ile zamanla Batı Akdeniz ve İç Anadolu’da kuvvetli (40-70km/s) eseceği tahmin ediliyor.

blank

UYARILAR
YOĞUN KAR YAĞIŞI UYARISI: Batı Karadeniz’in iç kesimlerinde kar, kıyılarda yağmur şeklinde başlayacak yağışların, öğle saatlerinden itibaren kıyılarda da karla karışık yağmur ve kar şekline döneceği, bölgede (Sakarya, Düzce, Bilecik, Bolu, Zonguldak, Bartın, Karabük, Kastamonu ve Sinop çevreleri ile Bursa’nın doğu ilçeleri) kuvvetli olarak 10–20 cm, yüksek kesimlerde ise 20 -50 cm) kar örtüsü yapacağı tahmin ediliyor. Yağışın meydana getirebileceği olumsuzluklara (ulaşımda aksamalar, buzlanma, don olayı ve tipi şeklinde kar yağışı) karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

KUVVETLİ YAĞMUR UYARISI

Yağışların; Doğu Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde kuvvetli (20-50 mm) olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (ani sel, su baskını, heyelan, yıldırım, vb.) karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

RÜZGAR UYARISI

Rüzgarın; Gece saatlerinden itibaren Marmara, Ege , Batı Akdeniz İç Anadolu’nun kuzeybatısı ve Batı Karadeniz’de kuzey yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına (40-70 km/s) şeklinde eseceği tahmin edildiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara ( ulaşımda aksamalar, ağaç devrilmesi, çatı uçması, vb.) karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Bugün beklenen yağışların; Akdeniz ve Ege kıyı kesimleri ile Güneydoğu Anadolu’da yağmur ve sağanak, yağış alan diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar yağışı olmak üzere Doğu Akdeniz, Batı ve Doğu Karadeniz, Güneydoğu Anadolu ile Kayseri, Sivas, Ordu, Tokat, Sakarya, Balıkesir, Bursa, Yalova, Erzurum, Ağrı, Muş, Ardahan, Bitlis ve Şırnak çevrelerinde kuvvetli ve yoğun kar yağışlı olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekilmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA
MARMARA
Parçalı ve çok bulutlu, Edirne dışında bölge genelinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; ilk saatlerde yağmur, zamanla bölge genelinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması öğle saatlerinden sonra Sakarya, Bursa, Yalova ve Balıkesir’in doğusunda yoğun kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Rüzgarın; Kuzey yönlerden kuvvetli (40-70km/s) şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

ÇANAKKALE °C, 7°C
Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren karla karışık yağmurlu

EDİRNE °C, 3°C Parçalı ve çok bulutlu

ISTANBUL °C, 6°C Çok bulutlu, sabah saatlerinde yağmurlu, öğle saatlerinden itibaren karla karışık yağmurlu, zamanla kar yağışlı

KIRKLARELİ °C, 4°C Parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinden itibaren karla karışık yağmur ve kar yağışlı

EGE
Parçalı ve çok bulutlu, iç kesimlerinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Manisa civarlarında yağmur ve sağanak, iç kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Bu sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor. Rüzgarın; Kuzey yönlerde kuvvetli (40-70km/s) şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

A.KARAHISAR °C, 3°C Parçalı ve çok bulutlu, aralıklıyağmur zamanla karla karışık yağmur ve kar yağışlı

IZMIR °C, 11°C Parçalı ve çok bulutlu, iç kesimleri sabah saatlerinde aralıklı yağmurlu

KÜTAHYA °C, 2°C Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı

UŞAK °C, 4°C Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur zamanla karla karışık yağmur ve kar yağışlı

AKDENİZ
Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Öğle saatlerinden sonra bölgenin doğusunda kuvvetli olmak üzere, genellikle yağmur ve sağanak, zamanla Göller Yöresinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Rüzgarın; Öğle saatlerinden sonra kuzey yönlerden kuvvetli (40-70 km/s) şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

ADANA °C, 13°C Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerine kadar kuvvetli olmak üzere aralıklı sağanak yağışlı

ANTALYA °C, 17°C Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı

KAHRAMANMARAŞ °C, 7°C Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra kuvvetli olmak üzere aralıklı sağanak yağışlı

OSMANİYE °C, 15°C Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra kuvvetli olmak üzere aralıklı sağanak yağışlı

İÇ ANADOLU
Parçalı ve çok bulutlu, ilk saatlerde yağmur ve karla karışık yağmur şeklinde görülecek yağışların, öğle saatlerinden itibaren bölge genelinde kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; öğle saatlerinden sonra Kayseri ve Sivas çevrelerinde yoğun kar şeklinde olması bekleniyor. Bu sabah ve gece saatlerinde bölge genelinde buzlanma ve don olayı bekleniyor. Rüzgarın; Bölgenin kuzeybatısında öğle saatlerinden sonra kuzey yönlerden kuvvetli( 40-70km/s) şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

ANKARA °C, 4°C Parçalı ve çok bulutlu, yağmurlu, öğle saatlerinden itibaren gece saatlerine kadar aralıklı kar yağışlı

KONYA °C, 8°C Parçalı ve çok bulutlu, yağmurlu, öğle saatlerinden itibaren aralıklı kar yağışlı

NEVŞEHİR °C, 6°C Parçalı ve çok bulutlu, yağmurlu, öğle saatlerinden itibaren aralıklı kar yağışlı

NİĞDE °C, 8°C Parçalı ve çok bulutlu, yağmurlu, zamanla karla karışık yağmur ve kar yağışlı

BATI KARADENİZ
Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; kıyı kesimlerinde yağmur, iç kesimlerde karla karışık yağmur ve kar, öğle saatlerinden sonra bölge genelinde yoğun kar şeklinde olması bekleniyor. Bu sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

BARTIN °C, 5°C Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmurlu, öğle saatlerinden sonra yoğun karla karığık yağmur ve kar yağışlı

BOLU °C, 3°C Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; öğle saatlerinde sonra yoğun kar şeklinde olması bekleniyor.

SİNOP °C, 5°C Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmurlu, öğle saatlerinden sonra yoğun karla karığık yağmur ve kar yağışlı

ZONGULDAK °C, 7°C Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmurlu, öğle saatlerinden sonra yoğun karla karığık yağmur ve kar yağışlı

ORTA ve DOĞU KARADENİZ
Parçalı ve çok bulutlu, Orta Karadeniz ile zamanla bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; kıyı kesimlerde yağmur, zamanla bölge genelinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olmak üzere Doğu Karadeniz ve Ordu, Tokat çevrelerinde yoğun şekilde olması bekleniyor. Bu sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

BAYBURT °C, 3°C Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı

GÜMÜŞHANE °C, 2°C Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı

SAMSUN °C, 10°C Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmurlu, akşam saatlerinden itibaren karla karışık yağmur ve kar yağışlı

TRABZON °C, 10°C Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren aralıklı yağmurlu, akşam saatlerinden sonra karla karışık yağmur ve kar yağışlı

DOĞU ANADOLU
Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; zamanla bölgenin batısında ve Erzurum, Ardahan, Muş, Ağrı, Bitlis ve Şırnak çevrelerinde yoğun kar yağışı şeklinde olması bekleniyor. Bu sabah ve gece saatlerinde bölge genelinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

ELAZIĞ °C, 4°C Parçalı ve çok bulutlu, yoğun olmak üzere aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı

ERZURUM °C, 3°C Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinde yoğun olmak üzere aralıklı kar yağışlı

IĞDIR °C, 7°C Parçalı ve çok bulutlu, akşam saaatlerinde kar yağışlı

VAN °C, 5°C Parçalı ve çok bulutlu

GÜNEYDOĞU ANADOLU
Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Bölgenin genelinde yer yer kuvvetli şekilde olması bekleniyor.

DIYARBAKIR °C, 4°C Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmurlu zamanla karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; akşam saatlerinden sonra kuvvetli olması bekleniyor.

GAZIANTEP °C, 7°C Parçalı ve çok bulutlu, öğle ve gece saatlerinde kuvvetli olmak üzere aralıklı yağmur, zamanla karlakarışık yağmur ve kar yağışlı

MARDİN °C, 4°C Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinde kuvvetli olmak üzere aralıklı yağmur, zamanla karlakarışık yağmur ve kar yağışlı

SİİRT °C, 6°C Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinde kuvvetli olmak üzere aralıklı yağmur, zamanla karlakarışık yağmur ve kar yağışlı

DENİZLERDE HAVA
Batı Akdeniz’de tam fırtına, Kuzey Ege ve Doğu Akdeniz’de kuvvetli fırtına, Batı Karadeniz, Marmara ve Güney Ege’de fırtına; Doğu Karadeniz’de fırtınamsı rüzgar bekleniyor.

KARADENİZ Hava Durumu: Parçalı çok bulutlu ve yağmurlu, zamanla karla karışık yağmurlu, Rüzgar: Batı Karadeniz’de kuzey ve kuzeydoğudan 6 ila 8 (50-75 km/sa), gece saatlerinden sonra 4 ila 6 (30-50km/s), Doğu Karadeniz’de kuzey ve kuzeybatıdan 5 ila 7 (40-60 km/sa) kuvvetinde, Dalga: 3,5 ila 4,5m, Görüş: İyi, yağış anında orta; fırtına anında zayıf.

MARMARA Hava Durumu: Parçalı çok bulutlu ve karla karışık yağmurlu, Rüzgar: Kuzey ve kuzeydoğudan 6 ila 8 (50-75 km/sa), gece saatlerinden sonra 4 ila 6 (30-50km/s) kuvvetinde; Dalga: 3,0 ila 4,0m, Görüş: Orta.

EGE Hava Durumu: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmurlu, Rüzgar: Kuzey ve kuzeydoğudan 6 ila 8 (50-75km/s), gece saatlerine kadar kuzeyinde 7 ila 9 (75-90km/s) kuvvetinde; Dalga: 3,5 ila 4,5m, Görüş: Orta.

AKDENİZ Hava Durumu: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı, Rüzgar: Batı Akdeniz’de kuzey ve kuzeybatıdan 6 ila 8 (50-75km/s), akşam saatlerinden sonra 8 ila 10 (75-105km/s), Doğu Akdeniz’de batı ve güneybatıdan 5 ila 7 (40-60km/s), akşam saatlerinden sonra kuzeyden 6 ila 8 (50-75km/s) batısında 7 ila 9 (75-90km/s) kuvvetinde; Dalga: 3,0 ila 4,0m, zamanla batısında 4,0 ila 5,0m, Görüş: Orta.

VAN GÖLÜ Hava Durumu: Çok bulutlu ve kar yağışlı, Rüzgar: Güney ve güneydoğudan 2 ila 4 (10-30 km/sa) kuvvetinde; Dalga: 0,25 ila 0,5m Görüş: İyi, yağış anında orta.

BU HAFTA HAVA NASIL OLACAK?

blank blank blank blank

Başa dön tuşu