Yaşam

İstanbul’da onbinlerce kişinin İETT kartına el konuldu

İstanbul’da toplu ulaşımda kullanılan İstanbulkart ile ilgili son dakika açıklaması yapıldı. Kendisine ait indirimli ya da ücretsiz İstanbulkart’ı başkasına kullandıran 25 binin üzerinde kişinin İstanbulkar’ına el konuldu. Kişiye ait İstanbulkart’ı başkasına kullandırmanın cezası ne kadar? Kartına el konulan kişiler yeniden İstanbul kart alabilecekler mi?

İETT’nin, başkasına ait indirimli ya da ücretsiz İstanbulkart kullanan kişilerle mücadelesi ile ilgili olarak İETT Genel Müdürlüğün’nden 25 bin kişinin kartına el konulduğu açıklaması yapıldı. Genel Müdürlük bünyesinde, önceki denetimlere ek olarak Ekim ayında (ilaveten) özel bir ekip oluşturulduğu, ekiptekilerin, başkasına ait indirimli ya da ücretsiz İstanbulkart kullananları kontrol ederek, usulsüzlüğün önüne geçmeye çalıştıkları belirtildi. Yapılan denetimler sonucunda usulsüz şekilde kullanıldığı tespit edilen ve el konulan kart sayısında önemli artış gözlendiği ve kontroller sonrasında geçen yıl (2017) 25 binin üzerinde kişinin kartına el konulduğu ifade edildi.

Cezalar ne kadar?

Kartını başkasına kullandıran öğrenciye ilk seferinde bir aylık abonman ücreti tutarındaki 85, öğretmen ve yaşlılara ise 125 lira para cezası kesiliyor. Mavi kart, 65 yaş kart ve benzer kategorideki kartlar için ise 205 lira ceza uygulanıyor. İkinci kez kartı başkasına kullandırdığı belirlenen kişi ise 250 lira ceza ödüyor. Güvenlik görevlilerine kartı teslim etmek istemeyen ve zorluk çıkaran kişiler ise polise teslim ediliyor. İndirimli ya da ücretsiz kart kullanan kişileri turnikelerin sinyal seslerinden tanındığını belirten yetkililer, bu kişilerin fotoğraf ve kimlik bilgilerini kontrol ettiklerini, başkasına ait olduğu belirlenen kartları emanete aldıklarını ardından gereken işlemlerin yapıldığını belirttiler.

Korsan akbilcilerle de mücadele ediliyor

Bir diğer denetim ise turnike önlerinde bekleyip, başkası için para karşılığında İstanbulkart’ı kullanan ve bu yolla gelir elde eden korsan akbilcilere karşı yapılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu