Yaşam

İstanbul’da su sıkıntısı olacak mı?…İBB’den flaş açıklama

Dün bazı haber sitelerinde İstanbul’a su sağlayan Kırklareli sınırındaki Pabuçdere ve Kazandere barajlarında kuruma tehlikesi olduğu haberi yer almıştı. Bu durumun İstanbul’da su sıkıntısına neden olacağı kaydedilmişti. İBB’den konuyla ilgili yazılı açıklama geldi.

Yazılı açıklamada su sıkıntısı beklenmediği ifade edildi.

Bazı medya organlarında çıkan haberde, “Eylül ve ekim aylarının büyük oranda yağışsız geçmesi nedeniyle İstanbul’a su sağlayan barajlardaki su seviyesi hızla azaldı. İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) verilerine göre, şu anda 10 barajdaki su seviyesi yüzde 44,37” ifadeleri kullanılmıştı.

İBB ise, konuyla ilgili bir açıklama yaparak, İstanbul’daki barajların doluluk oranının geçmiş yıllara bakıldığında normal değerlerde olduğunu ifade etti. Açıklamada, “İstanbul’da herhangi bir su sıkıntısı beklenmemektedir” denildi.

İşte İBB’den yapılan yazılı açıklama:


Bazı basın yayın organlarında yer alan İstanbul’daki barajların doluluk oranlarına ilişkin haberler nedeniyle aşağıdaki açıklamanın yapılmasının gereği doğmuştur.

22 Ekim 2019 tarihi itibariyle İstanbul’da barajların doluluk oranı yüzde 44.12, mevcut su hacmi ise 383 milyon 272 bin metreküptür. Bu oran, geçmiş yıllar ortalamasına bakıldığında normal değerlerdedir.

İstanbul’da, hali hazırda günlük 2 milyon 900 bin metreküp su tüketilmektedir. İstanbul’un su ihtiyacı barajların yanı sıra, günlük 1 milyon metreküpe varan kapasite ile Melen ve Yeşilçay gibi regülatörlerden de sağlanmaktadır.

Yaz mevsiminden yeni çıkılması ve 2019 yılı Ekim ayının kurak geçmesi nedeniyle barajlarımızda bir miktar eksilme olmuştur.

Ancak Kasım ayı ile birlikte yağışlı mevsime girileceği göz önünde bulundurulduğunda İstanbul’da herhangi bir su sıkıntısı beklenmemektedir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu