GündemManşet

İşte ABD’nin yeni başkanı, rakamlarla ABD seçim sonuçları

ABD’de beklenen 8 Kasım seçimi gerçekleşti, sonuçlar belli oldu. ABD’nin yeni başkanı Donald Trump oldu. ABD’nin 45. başkanı  Donald Trump 274 delegeyle seçimlerden galip ayrıldı. Amerika’nın yeni yöneticisi Trump oldu.

Tüm dünya ABD’de seçimlere kilitlendi. 8 Kasım tarihnide (dün) sandık başına giderek, ülkenin 45’inci başkanını seçen Amerikan halkı tercihini Donald Trump’tan yana kullandı. 274 delegeye ulaşan  Cumhuryetçilerin Parti Başkanı Trump ABD’nin 45’inci yeni başkanı oldu.

abd

İşte seçim sonuçları 

ABD GENELİ:

CLINTON: % 47
DELEGE SAYISI: 215
TRUMP % 49
DELEGE SAYISI: 274

Clinton’ı Kaliforniya da kurtarmadı

ABD başkanlık seçimlerinde Demokrat aday Hillary Clinton 55 delegesi olan kritik eyalet Kaliforniya’yı kazandı bu kritik bölgeyi kazanmak da Clinton’u kurtarmaya yetmedi.

Florida Trump’ın

Sandıkların kapandığı bir diğer kritik eyalet Florida’da kazanan Trump oldu. Trump Pensilvanya’da ise Clinton’ın gerisinde kladı.

Donald Trump’tan şok iddia!

ABD’de oy verme işlemi sürerken, Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adayı Donald Trump’tan şok bir iddia geldi. Trump, “çeşitli seçim merkezlerindeki oylama makinelerinin, Cumhuriyetçilere verilen oyları Demokratlara verilmiş gibi değiştirdiğine dair sorunlar olduğu yönünde haberler” aldıklarını söyledi.

Ankara ABD seçimlerine ilk yorumu şu şekilde yaptı

Dışişleri kaynakları: ABD-Türkiye ilişkileri kişilerden bağımsızdır. Türkiye ABD ile olan ilişkilerini sürdürmeye kararlıdır. Seçim sonuçları ABD halkının tercihidir. ABD halkı kimi seçerse ona saygı duyarız.

 

Başa dön tuşu