Yaşam

2017 KPSS soru ve cevapları açıklandı

Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS 2017 Genel Yetenek Kültür Sınavı 21 Mayıs 2017 tarihinde (dün) gerçekleştirilid. Gündeme damgasını Taç Mahal sorusu vurdu. KPSS soru ve cevapları yayınlandı. KPSS soru ve cevaplarına nereden ulaşabilirim diyorsanız haberimizi okumanız yeterli…

KPSS SORU VE CEVAPLARI YAYINLANDI!

2017-KPSS A Grubu ve Öğretmenlik (Genel Yetenek-Genel Kültür, Eğitim Bilimleri): Temel Soru Kitapçıklarının ve Cevap Anahtarının Yayımlanması

21 Mayıs 2017 tarihinde uygulanan 2017-KPSS A Grubu ve Öğretmenlik (Genel Yetenek-Genel Kültür, Eğitim Bilimleri) Temel Soru Kitapçıkları, sınava başvuran adayların sınav sorularını inceleyebilmeleri amacıyla ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemi üzerinden 23 Mayıs 2017 tarihinde saat 14:30’dan itibaren erişime açılacaktır. Sınava başvuran adaylar 10 gün süreyle ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr İnternet adresinden saat 14:30’dan itibaren T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile soruların tamamına erişebileceklerdir. Sorular, Temel Soru Kitapçığı dizilimindedir.

2017-KPSS A Grubu ve Öğretmenlik (Genel Yetenek-Genel Kültür)Temel Soru Kitapçıkları ile Cevap Anahtarı (% 20) aşağıdaki bağlantıdan erişime açılmıştır.

2017-KPSS A Grubu ve Öğretmenlik (Eğitim Bilimleri)Temel Soru Kitapçığı ile Cevap Anahtarı (% 10) aşağıdaki bağlantıdan erişime açılmıştır.

Merkezimiz tarafından yapılan sınavlarda okuyucu yardımı alan görme engelli adaylara; şekil, grafik, tablo, resim gibi görsele verilerin yer aldığı sorular ile karmaşık ifade içeren sorular sorulmamaktadır.

2017-KPSS A Grubu ve Öğretmenlik Sınavında (Genel Yetenek-Genel Kültür, Eğitim Bilimleri) Sorulmayan Sorular Testlere göre verilmiştir.

GENEL YETENEK: 45, 60

GENEL KÜLTÜR: 20

2017-KPSS A Grubu ve Öğretmenlik (Genel Yetenek-Genel Kültür) Temel Soru Kitapçıkları  ve Cevap Anahtarı (% 20)

2017-KPSS A Grubu ve Öğretmenlik (Eğitim Bilimleri) Temel Soru Kitapçığı  ve Cevap Anahtarı (% 10)

Taç Mahal sorusu gündeme nasıl damgasını vurdu?

21 Mayıs Pazar günü saat 10.00’da gerçekleştirilen KPSS 2017 Genel Yetenek Genel Kültür oturumunun ardından adayların en çok tartıştığı sorularıdan biri TAÇ MAHAL sorusu oldu. “Taç Mahal hangi ülkededir?” sorusu adeta gündemin baş köşesine oturdu.

ÖSYM tarafından yapılan 21 Mayıs 2017 tarihli KPSS Genel Kültür Genel Yetenek sınavında sorulan “Taç Mahal” hangi ülkededir sorusunun cevabı Hindistan…

Tac Mahal, Babür İmparatorluğu’nun 6. hükümdarı Şah Cihan tarafından Hindistan’ın Agra şehrinde yaptırılmıştır. Tac Mahal’in yapımında yakut, zümrüt ve pırlanta gibi değerli taşlar kullanılmıştır. Rivayete göre Tac Mahal’in mehtaplı gecelerde dahi aydan daha parlak göründüğü söylenmektedir. Yaygın efsaneye göre Tac Mahal’in inşasında kullanılan iskelenin masrafı ve iş gücü kubbeden daha fazla olmuştu. İnşaat bitmeye yakın Şah Cihan’a iskelenin sökümünün 5 yıl süreceği haberi verildi. Bunun üzerine Şah Cihan’ın verdiği, herkesin söktüğü tuğla kendine kalacak emriyle, iskelenin sökümü 1 gecede bitmiştir.

KPSS sınavlarında soru ve cevaplar ne zaman yayınlanır? 

KPSS soru ve cevaplarının sınavın gerçekleştiği tarihten yaklaşık 4 gün sonra ÖSYM tarafından yayınlanması bekleniyorsa da ÖSYM tarafından KPSS ve diğer sınavların soru ve cevaplarının yayınlanması konusunda ÖSYM tarihsel değişiklik yapılabiliyor. Şimdilik 4 gün diyebiliriz.

KPSS Genel Yetenek Genel Kültür Sınavı hakkında… 

Genel Yetenek: KPSS’de Genel Yetenek Sınavı 60 soruluk bir sınavdır. Bu sınavda 30 soruluk Türkçe ve 30 soruluk Matematik testi bulunmaktadır. Matematik testinin içerisinde her yıl 2 veya 3 tane Geometri sorusu da bulunmaktadır. KPSS’de sınava hazırlanan öğrencilerin en çok zorlandığı bölüm Matematik sorularıdır.

Genel Kültür: KPSS’de Genel Kültür Sınavı 60 soruluk bir sınavdır.Bu sınavda 37 soruluk Tarih , 23 soruluk Coğrafya ve 15 soruluk Vatandaşlık-Anayasa-Güncel konular testi bulunmaktadır. KPSS’de sınava hazırlanan öğrencilerin Genel Yetenekte çok zorlandığı bölüm Türk-İslam-Osmanlı Kültür ve Uygarlıkları ile ilgili sorulardır.

KPSS A Grubu Öğretmenlik ve Alan Bilgisi Sınav sonuçları ne zaman açıklanır?

ÖSYM tarafından 21 Mayıs’ta gerçekleştirilen ve 27-28 Mayıs’ta gerçekleştirilecek olan KPSS A Grubu Öğretmenlik ve Alan Bilgisi sınavlarının sonuçlarının 16 Haziran 2017’de ÖSYM’nin resmi internet sayfası üzerinden erişime açılması bekleniyor.

2017 KPSS SINAVLARI NE ZAMAN YAPILACAK?

Kamu Personeli Seçme Sınavı’nın (KPSS) 2017 ayağı için heyecanlı bekleyiş devam ediyor. Yüz binlerce kişinin devlet memurluğu için bir yıl boyunca hazırlıklarını sürdürdüğü ve beklenti içerisine girdiği KPSS, ÖSYM’nin sınav takvimine göre şu tarihlerde gerçekleşecek;

* KPSS Alan Bilgisi sınavı 28 Mayıs 2017 tarihinde yapılacak. Bu sınavın başvuruları 14-27 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Sonuçlar ise 16 Haziran Cuma günü açıklanacak.

* KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi 16 Temmuz 2017 tarihinde gerçekleştirilecek. Bu sınavın başvuruları da diğerleri gibi 14-27 Mart tarihinde gerçekleştirilecek. Sonuçlar, 04 Ağustos tarihinde açıklanacak.

KPSS SINAVININ GEÇERSİZ OLACAĞI DURUMLAR

Sınav süresince adayların; konuşmaları, kopya çekmeleri veya kopya vermeleri, salondaki görevlilere soru sormaları, kopya çekme veya çekilmesine yardım etme girişiminde bulunmaları, müsvedde kâğıdı kullanmaları veya soru ve cevaplarını başka bir kâğıda yazmaları, soru ve cevapları cevap kâğıdının arkasına yazmaları birbirlerinden kalem, silgi vb. şeyler alıp vermeleri, sınavın cevaplama süresi başlamadan soruları okumaya başlamaları, sınav süresi bittiği halde soruları okumaya ve cevap kâğıdında/sınav kitapçığında işaretleme yapmaya devam etmeleri, sınav düzenini bozacak davranışlarda bulunmaları yasaktır. Bu yasaklara uymadığı saptanan adayların sınavları geçersiz sayılacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu