Yaşam

İşte Necip Fazıl Ödüllerini kazanan isimler

3’üncüsü düzenlenen Necip Fazıl Ödülleri sahiplerini buldu. Bu yılki Necip Fazıl Ödülleri’ni kazanan isimler belli oldu. Star Gazetesi tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliği ile bu yıl 3’üncüsü verilecek olan Necip Fazıl Ödülleri’ni kazanan isimlerin kim olduğu belli oldu. İşte, 2016 Necip Fazıl Ödülleri’ni kazanan isimler…

Türk şiiri ve düşünce dünyasının tartışmasız en büyük isimlerinden biri olarak gösterilen Necip Fazıl Kısakürek’in manevi ve kültürel mirasını yaşatmak için iki yıldır Star Gazetesi tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliği ile verilen Necip Fazıl Ödülleri’nin üçüncüsü sahiplerini buldu.

NECİP FAZIL  ÖDÜLÜNÜ KAZANANLAR

* Necip Fazıl Şiir Ödülü: Ebubekir Eroğlu

* Necip Fazıl Hikaye-Roman Ödülü: Cihan Aktaş

* Necip Fazıl Fikir ve Araştırma Ödülü: Yaşar Çağbayır

* Necip Fazıl İlk Eserler Ödülü: Emel Özkan ve Mustafa Çiftçi

* Necip Fazıl Saygı Ödülü: Mustafa Kutlu

Necip Fazıl Ödülleri jürisinde Beşir Ayvazoğlu, Fatih Andı, Hicabi Kırlangıç, Nurcan Yurdakul , Osman Konuk ve Turan Karataş yer aldı.

Necip Fazıl Ödülleri her yıl şiir, hikâye, araştırma tercüme veya jürinin belirlediği diğer alanlarda kültürel zenginliğimize katkı sağlayan eserlere ve kişilere veriliyor. Necip Fazıl Saygı Ödülü ise, geçmişten günümüze eserleri ve fikirleriyle topluma ışık tutmuş, edebiyat ve sanat hayatımız adına önemli çalışmalara imza atmış duayen isimlere takdim ediliyor.

Eserleri ve fikirleriyle nesillere öncülük eden büyük sair ve fikir adamı Necip Fazıl’ın kültürel ve manevi mirasını gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla ilki 2014 yılında verilen Necip Fazıl Ödülleri şiirde Hüseyin Atlansoy, hikâyede Güray Süngü, Fikir Araştırma’da Gülru Necipoğlu, İsmail Erünsal’a verilmişti. Saygı Ödülü İse Nuri Pakdil’e takdim edilmişti.

Geçen yılın necip fazıl ödülleri ise şiirde Cevdet Karal, hikayede Sibel Eraslan, fikir araştırmada İlhan Kutluer, tercümede Senail Özkan’a verilirken Saygı Ödülü Rasim Özdenören’in olmuştu.

NECİP FAZIL KISAKÜREK KİMDİR?

Ahmet Necip Fazıl Kısakürek 26 Mayıs 1904 yılında İstanbul’da doğdu.  25 Mayıs 1983 yılında yine İstanbul’da vefat etti. Necip Fazıl, Türk şâir, yazar ve düşünür olarak kabul edilir.
Necip Fazıl, 24 yaşındayken yayımladığı ikinci şiir kitabı Kaldırımlar ile tanındı. 1934 yılına kadar sadece şair olarak tanınmış ve o devirde Türk basınının merkezi olan Bâb-ı Âli’nin önde gelen isimleri arasında yer aldı.

1934 yılında Abdülhakîm Arvâsî ile tanıştıktan sonra büyük bir değişim yaşayan Kısakürek, 1943-1978 arasında 512 sayı yayımlanan Büyük Doğu Dergisi yoluyla İslamcı görüşlerini kamuoyuna duyuran ve Büyük Doğu Hareketi’ne önderlik eden bir şair ve düşünürdür.

1934 yılında dahil olduğu Nakşibendilik tarikatından sonra ülkedeki siyasi gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.1943 yılından sonra çıkardığı Büyük Doğu dergisinde yazdıklarıyla Bu dönemde fikirleri Millî Türk Talebe Birliği’ndeki gençler tarafından sahiplenilmiştir. Soğuk Savaş döneminde Türkiye’de antikomünizm akımın öncülerinden olmuştur. Ayrıca dünya bakışı çerçevesinde yakın tarihi de yorumlamış ve bu yönde resmî tarihin alternatifi olarak tarih kitapları yayımlamıştır.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu