Gündem

İşte, Rize’de kaldırıldığı iddia edilen Atatürk heykeliyle ilgili gerçek!

Sosyal medyada bir süredir Rize Belediyesi’nin Atatürk heykelinin yerini değiştirmesi etrafında büyük bir fırtına koparılıyor. Paylaşılan yorum ve fotoğraflar ile özellikle Atatürk heykelinin kaldırıldığı şeklinde bir algı yaratılmaya çalışılması dikkatlerden kaçmadı. Oysa gerçekte olay Rize Belediyesi’nin, 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Atatürk heykelini Valilik önünde bulunan meydana taşınmasından ibaretti.

Sosyal medyada bazı şüpheli hesapların da yönlendirmeye çalışmasıyla olay tam bir algı operasyonuna dönüştü. Rize Belediyesi’nden yapılan açıklamada Atatürk heykelinin yerinin değiştirilmesiyle ilgili çalışmanın sona erdiği bilgisi paylaşılarak heykelin yeni yerindeki görüntüsünün de fotoğrafı veriliyordu.

Sosyal medyada heykelin yer değiştirdiği bilgisi tamamen gözardı edildi. Paylaşılan fotoğrafların hepsinde de özellikle heykelin kaldırılma anı vardı. Tüm paylaşımlarda Atatürk heykelin tamamen kaldırıldığı provokatif bir biçimde yansıtılmaya çalışıldı. Ama gerçek sosyal medyada aksettirildiği gibi değildi.

Rize Belediyesi resmi sosyal medya hesabından yapılan açıklama şöyle:

” RİZE BELEDİYESİ BAŞKANLIĞINDAN KAMUOYUNA DUYURU

15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanında bulunan Atatürk heykelinin Valilik önündeki tören alanına taşınması tamamlanmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Rize Belediye Başkanı Prof.Dr.Reşat Kasap da kişisel hesabından aynı açıklamayı paylaştı.

blank

blank

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.
Başa dön tuşu