Sinema

IT filmindeki gözden kaçan hata

ECE SENA URSAVAŞ/MEDYABEY

Stephen King’in romanından uyarlanma ‘IT’ yani ‘O’ filmine bakacağız bugün. Biliyoruz ki Stephen King baya ünlü bir korku/gerilim romanı yazarı. Ve tabii ki bizim sinemacılara da altın fırsat doğuyor bu durumda hemen hemen bir çok kitabının film ve dizi uyarlamaları yapıldı. Fakat ‘O’nun ayrı bi özelliği var… Arkadaşlar illa ki görmüşsünüzdür kitap tuğla gibi! Eğer kitap okumayı sevmeyenlerdenseniz film daha makul gelir…

Genel anlamda bakacak olursak, kurbanlarının korku ve fobilerini sömürerek dehşete düşüren “O” isimli bir varlığın, korkunç yollarla terörize ettiği 7 küçük çocuğun hikâyesi anlatılıyor. Filmin afişi ve müzikleri ise mü-kem-mel ! Filmden olağanüstü korku filmi olarak bahsediliyor. Ama genel anlamda korku ve fobilerin sömürülmesi üzerine olduğu için olağanüstü kısmına  katılsam da korku yerine psikolojik gerilim denilmesi daha mantıklı geliyor bana.

Neyse filmin çekimleri, ışığın kullanımı, müziğin hikayeye katkısı güzel ve etkili. Korku filmi sevmiyorsanız izlemeyin… Yalnız gel gelelim hatasız kul olmaz demişler. Filmi izlemeye başladığım ilk an gözüme takılan ufak bir çekim hatası vardı. Ve bu beni rahatsız etti. Belki bir çoğunuzun gözünden kaçmıştır fakat artık biraz daha teknik açıdan baktığım için bu beni rahatsız etti. Çünkü ufak bir devamlılık hatası ve filmin başında olması biraz moralimi bozdu filmi izlerken. Ve insanoğlu olarak bir hata gördük mü diğerlerini aramaya başladığımız için çok sürüklenemedim hikayeyle.

Eminim şuan hepiniz hatanın ne olduğunu merak ediyorsunuz. Bizim küçük Georgie’miz yağmurluğuyla ve telsiziyle koşarken sokakta bir engele kafasını çarpıp düşüyor. Neyse ki korktuğumuz gibi bir şey olmadan kalkıyor ama ‘o da ne!’ Yağmurluğun sağ cebinde ki telsiz çarpmanın etkisiyle olsa gerek, yağmurluğun sol cebine zıplıyor. Demek ki gerçekten hatasız kul olmuyormuş.

Bill Skarsgard’a Pennywise rolünün de bu kadar yakışacağını bilemezdik ayrıca… İzleyip de sevdiyseniz ya da izlemeyi düşünüyorsanız unutmayın filmin daha ikincisi gelecek.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu