MagazinYaşam

İvana Sert ‘Kurban keseceğim’ dedi, ilahiyatçılar birbirine girdi

Kurban bayramı öncesinde yeni bir tartışmanın fitilini ateşleyen isim, Sırp asıllı, Hristiyan Ortodoks olan manken İvana Sert oldu. Sert bu bayram kurban keseceğini açıklayınca konu ilahiyatçıların da gündeminde yer etti. Gayrı müslim biri yani Müslüman olmayan biri kurban kesebilir mi, kesilen bu kurban ibadet sevabı alır mı? Cevabı yeni bir polemik olan bu konuyu ilahiyatçılar yanıtladı. Sert ise konuyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

İvana Sert Müslüman olmamasına rağmen yardım amaçlı kurban kesmek istediğini söyledi. İstinye Park’ta yer alan bir mağazada alışveriş yaparken objektiflere takılan Sert “Bayramda ben de kurban keseceğim.” diyerek başladı söze. Ardından “İstiyorum aslında bu ilk olacak. Uzun zamandır kafamda vardı. Müslümanlığa geçmedim ama bütün dinler hakkında araştırma yapıyorum. Müslüman olmasam da kesebilir, dağıtabilirim hayır ve yardım amaçlı.” dedi.

İlahiyatçı Beşer: Gayrimüslimler kurban kesebilir

Konu ile ilgili olarak Star’a konuşan Prof. Dr. Faruk Beşer, İvana Sert’in kurban kesebileceğini belirterek “İslam’a özenmiş, bu güzel bir şey. Kendisi Hıristiyan olduğu için mükellef değil. Ancak kestiğini kendisi de yiyebilir başkaları da yiyebilir. Allah ona da iman nasip eder. Böyle davranışları desteklemek gerekir.” açıklamasını yaptı.

ivana

Sert’in gündeminde yeni projeler var

Ivana Sert, abir komedi filminin çekimleri için Karadeniz’e gideceğini belirtti. Çekilecek olan filmde Rus mafyası bir kadını canlandıracağını belirten Ivana Sert “Soyadım gibi sert bir kadını canlandıracağım. Oyunculuğu seviyorum ve biraz daha ilerlemek istiyorum.” diyerek müjdeyi verdi.

Türkçe dersleri alıyor 

Ivana Sert diksiyonunu düzeltmek ve kendisini daha iyi ifade edebilmek için Türkçe dersleri alacak. “Bayramdan sonra haftada 14 saat ders alacağım. Türkçe’mi biraz daha geliştirmek istiyorum. Gramer öğrenmem lazım. Aslında benim böyle bir isteğim yoktu herkes bu kırık Türkçe’mi seviyordu ama yanlış anlaşıldığım için böyle bir karar aldım.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu