Yerli Dizi

İZLEYİCİ EMİR’ E DAHA FAZLA YOL VERMEDİ

Şimdiye kadar izleyici dizileri bitmesin diye kenetlenirdi. Eylemler yapardı. Bu sefer durum farklı oldu seyirci dizi bitsin, yayından kalksın diye kenetlendi, eylem yaptı.

Show TV’de yayınlanan eski adıyla “Adını Feriha Koydum” dizisi şimdiki adıyla “Emir’in Yolu” dizisi seyirci baskısıyla yayından kalktı.

Belki de TV tarihinde bir ilki başarmıştır “Emir’in Yolu” dizisi.

15 Aralık tarihli yazımda hakkında tez hazırlanabilecek bir seyirci profiline sahip olan dizi olduğunun altını çizmiştim ve detaylandırmıştım.

Tekrar aynı şeyleri yazmayacağım merak edenler o yazıma bakabilirler.

Adını Feriha Koydum ile ekran yolculuğuna başlayan dizi ilk iki sezon adeta fenomenleşmiş, reyting rekorları kırmıştı.

Geçen yaz final yapacağı düşünülürken son anda rotasını değiştirmiş oyuncularda başta Hazal Kaya olmak üzere başka yapımlarla anlaşmalara gittiği için yeni sezonda yollarını ayırmışlardı diziyle.

Hazal Kaya’sız yola devam kararı alan diziye seyirci isyan etmeye başlamış yaz aylarında yapımla ciddi tartışmalara girmişlerdi.

Çoğunluğunu Hazal Kaya fanları oluştursa da görünürde dizinin genel izleyici kesiminin sesiydi bu isyan.

İstedikleri tek şey bunca zaman diziye zaman harcayıp zirveye taşıyan kitle olarak dizinin Hazal Kaya’sız yani Feriha’sız devam etme kararını yeniden gözden geçirmeleriydi yapımdan.

 

Ancak yapım kulaklar tıkalı, bildiğim bildik edalarıyla seyircinin bu talebini önemsemediği gibi ağır ithamlarda bulunarak seyirciyi bir yerde yok saymış tüm bu tepkilere ergen tepkileri olarak da medyada dilendirmişlerdi.

O günden beri seyirci gücünü göstermek adına bir eylem kararı alan izleyici gerek sosyal mecrada gerekse ekran karşısında kararlılığını göstererek dizinin bitmesi için ellerinden geleni yapmaya ant içmişçesine yapıma bir tavır almış kararlılıkla da bu hareketlerinden taviz vermemişti.

Bugün gelinen noktada da haklı olarak bu zaferlerini kutlamaktadırlar.

Dizinin yapımcısı Fatih Aksoy’un yaptığı açıklamaya göre dizi 13. Bölümle yani 80. Bölümle final yapmıştır.

Türk dizi tarihine seyirci eliyle ipi çekilen dizi olarak isim yazdıracaktır.

Bence bu dizinin başına gelenler tüm yapımlara ve TV kanallarına ders olmalıdır.

Çünkü artık uyuyan seyirci yok.

İzleyici tüketen kesimi oluşturduğunun bilinciyle isteklerini, taleplerini dile getiriyor.

Bu talep ve isteklere kulak tıkayanlara “hani beğenmiyorsanız elinizde kumanda değiştirin kanalı diyordunuz işte bizde değiştiriyoruz” diyor.

“Hani ne verirsek izleyeceksiniz e…k gibi diyordunuz bakın kalite bulmazsak izlememeyi de biliyoruz” diyor…

“Hani siz ergensiniz ne anlarsınız diyordunuz işte ergenler olarak zirveye çıkardığımız gibi yere de çakarız” diyor.

Yani artık o eski ne verseniz alır diye düşündüğünüz sessiz seyirci yok. Artık yeni seyirci;

Bir diziyi izlerken sadece oyuncusuna bakmıyor.

Yapım şirketine bakıyor, güvenilirliği için.

Sonra senaristine bakıyor.

Ardından yine istikrarlı bir kanal mı diye kanalına bakıyor.

Tüm bunlardan sonra dizisini seçip ekran karşısına geçiyor.

O yüzden bu yıl yayına giren başta Med Yapım imzalı diziler olmak üzere isim yapmış oyuncuların bile dizileri tutmadı. Yani artık hataları kendinizde aramaya başlasanız iyi olur.

cagatay-ulusoy

Ve Emir’in Yolu dizisi gibi asıl kız asıl erkekle başlayan diziniz varsa tadında finalle bitirin. Üçüncü sezona asıl kızsız ya da erkeksiz çıkmayın yoksa sizler de çakılırsınız. Çünkü aşkın büyüsü bozulunca seyirci kendisini kandırılmış hissediyor. Ve hızla uzaklaşıyor.

Ne diyelim “bir musibet bin nasihatten iyidir”.

Adını Feriha Koydum ile başlayıp iki yıl zirveden inmeyen, Adını Feriha Koydum Emir’in Yolu’yla yol alan en sonra Emir’in Yolu adında karar kalıp yere çakılan ve bu sebeple de finalsiz yayından kalkan dizinin başına gelenlerden gereken dersler çıkarılır.

Seyirciyle girilen yola seyirciye sırt çevrilerek yol alınamayacağı öğrenilmiş olur. Ve bu yaşananlardan herkes payına düşen dersi alır. Bu da her yapıma kırmızı kapak olur.

Son alarak azimli hakkını arayan Adını Feriha Koydum dizisinin fermanını yazan seyirciyi de tebrik edelim. Tebrikler seyirci bu sefer gerçekten kazanan seyirci oldu… Seyirci anayasasını kendi elleriyle yazdı, okudu, imzaladı ve uyguladı. Şimdide sosyal medyada haklı zaferini kutluyor…

Herkese örnek olması dileği ile…

OYA TEKİN / MEDYABEY

oyatekin@gmail.com

https://twitter.com/#!/oyatekin (@oyatekin)

http://yurthaber.mynet.com/yazarlar/tum/1/o.tekin35

http://blog.milliyet.com.tr/seyircinin-azmi–emir-in-yolu-nu–bitirdi/Blog/?BlogNo=393613

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu