Medya

Julian Assange’dan Başkan Trump’ın duyurduğu “Yalan Haber Ödülleri”ne NBC TV itirazı

WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange, ABD Başkanı Trump’ın duyurduğu ‘Yalan Haber Ödülleri’ hakkında yaptığı ilginç bir yorumla gündemde.  Assange, ‘Yalan Haber Ödülleri’nde birinciliğin 15 Temmuz darbe girişimi sırasında, girişimi destekler nitelikte yayın yapan NBC televizyonunun alması gerektiğini’ söyleyerek dikkatleri üzerine çekti. Bununla da yetinmeyen Assange, Anadolu Ajansı(AA)’nın konuyla ilgili İngilizce haberini de takipçileriyle paylaştı.

ASSANGE NBC’NİN YALAN HABERİNİ GÜNDEME GETİRDİ

Sputnik Türkiye’nin haberine göre yaklaşık 6 yıldır Londra’daki Ekvador Büyükelçiliği’nin bir odasında yaşayan Julian Assange, ABD Başkanı Trump’ın paylaştığı ve Cumhuriyetçi Parti’nin internet sitesinde yayınlanan ‘Yalan Haber Ödülleri’ listesiyle ilgili görüşünü Twitter hesabından yayımladığı mesajla paylaştı.

“NBC, ERDOĞAN’LA İLGİLİ YALAN HABER YAPTI”
“Yakın dönemin en vahim yalan haberi Trump’ın yalan haber ödülleri listesinde yok” ifadesini kullanan Assange, “NBC, Türkiye’de yüzlerce kişinin öldürüldüğü askeri darbe girişimine önemli bir destek sağladı. NBC ‘üst düzey ABD askeri kaynağına’ dayandırarak (Cumhurbaşkanı Recep Tayyip) Erdoğan’ın ülkeden kaçtığı yalan haberini yaptı” İifadesini kullandı.

ASSANGE, AA’NIN İNGİLİZCE HABERİNİ PAYLAŞTI

Assange mesajında, Anadolu Ajansı’nın (AA) 26 Temmuz 2016 tarihli ‘Türkiye, NBC’den Erdoğan yalan haberi için özür dilemesini talep etti’ başlıklı İngilizce haberinin bağlantısını da paylaştı.

Haberde MSNBC’de ‘The Last Word’ programının prodüktörlüğünü yapan Kyle Griffin’in 15 Temmuz’da Twitter’daki paylaşımında üst düzey bir ABD’li askeri kaynağa dayandırarak, Erdoğan’ın Almanya’ya iltica etmeye çalıştığı iddiasını duyurması nedeniyle Türkiye’nin ABD Büyükelçiliği’nin NBC ve Griffin’den özür beklediği belirtiliyor.

TWEET’İ SİLDİLER AMA ÖZÜR DİLEMEDİLER

Griffin’in söz konusu hatalı tweet’i silinse de NBC’den ya da Griffin’den bu konuda bir özür gelmemişti. Yanlış bilgi içeren tweet aralarında Washington Post’un da olduğu önde gelen yabancı basın kuruluşlarının haberlerinde kullanılmıştı.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu