Magazin

Kadıköy plak günleri Zeki Müren sürpriziyle başladı, PlaKadiköy’de bu yıl neler var?

Vefatının 20. yıl dönümünde Zeki Müren unutulmadı. Kadıköy Belediyesi tarafından bu yıl ilki düzenlenen PlaKadıköy’ | Kadıköy Plak Günleri başladı. 24 – 25 Eylül Cumartesi – Pazar günleri Kadıköy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bahçesinde gerçekleşecek PlaKadıköy’ | Kadıköy Plak Günleri’nde başta Kadıköy olmak üzere İstanbul’un önemli 21 plakçısı bir araya geldi. Zeki Müren sürprizi coşkuyla karşılanıyor.

Kadıköy Belediyesi’nin düzenlediği PlaKadıköy’ (Kadıköy Plak Günleri ) başladı. 24 – 25 Eylül 2016 tarihlerinde Moda’da sürecek Plak Günleri’nde sanat güneşi Zeki Müren de anılıyor. Zeki Müren’in otomobilinin muadili olan klasik otomobil Plak Günleri’ne gelenleri karşılıyor.

Plak Günleri açılışında konuşan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, bu yıl ilk gerçekleşen Plak Günleri’nin devam edeceğini açıkladı. Kadıköy Belediyesi’nin yılda yaklaşık 3 bin etkinliğe ev sahipliği yaptığını belirten Nuhoğlu “Plak bizim gençliğimizde hem müzik dinleme hem de bir iletişim aracıydı. Şimdi bir düğmeye basınca istediğini müziği dinleyebiliyorsunuz ama plak başkaydı. Arkadaşlarımızla plak değiş tokuşları yapardık. Plaklar üzerine sohbetler ederdik” dedi. Zeki Müren’in ölüm yıldönümünü hatırlatan Nuhoğlu usta sanatçıyı saygıyla andıklarını belirtti. Ülkenin içinde bulunduğu gergin günlerde müzik dinlemenin bu gerginliği azaltacağını söyleyen Nuhoğlu “Herkese müzik dolu mutlu iki diliyorum” dedi.

ZEKİ MÜREN ANILIYOR

Kadıköy Plak Günleri’nin ilk günü özel anmaya da ev sahipliği yapıyor. Müzik dünyamızın en önemli değerlerinden biri olan Zeki Müren yaşama gözlerini yumduğu 24 Eylül 20:59’da Plak Günleri katılımcıları tarafından anılacak. Klasik Türk müziğinin en büyük isimlerinden biri ve Altın Plak Ödülü’nün de ilk sahibi olan Zeki Müren’in “Elbet birgün buluşacağız” şarkısı saat 20:59’da etkinlik alanında tüm katılımcılar ile birlikte söylenecek.

Etkinlikte ayrıca Zeki Müren’in otomobilinin muadili olan 1966 model Chevrolete Impala klasik otomobil Plak Günleri’ne gelen misafirleri karşılıyor.

PLAK GÜNLERİ’NDE NELER VAR?

Etkinlikte söyleşi ve plak okuma etkinlikleri, yayıncı stantları yanı sıra plak koleksiyoncularının, plak müdavimlerinin buluşacağı etkinlikte plak satışı değiş – tokuş stantları, Plak DJ seçki yayınları yer alacak.

Plak dinleyen, düşünen ve müzik üzerine yazan isimlerin katılacağı muhabbet etkinliklerine Murat Meriç, Cemal Ünlü, Mehmet Tez, Güven Erkin Erkal ve Murat Başer söyleşilerin olacağı etkinlikte DJ performansları ile Mete Avunduk ve Ozan Maral farklı tınıları dinleyicilerle buluştururuyor.

Her köşesinden müzik seslerinin yükseldiği etkinliğin akşamları da akustik konserlerle renklenecek. Birbirinden değerli akustik vokallerin sahne alacağı Plak Günleri konserlerinde, Cenk Taner, Taner Öngür, Özge Fışkın, Cihan Mürtezaoğlu ve Nil İpek dinleyicilerle buluşacak.
Program

24 Eylül 2016 Cumartesi

13:00 Açılış

14:00 Muhabbet/ Murat Meriç: Plaklarla Memleket Tarihi

17:00 Muhabbet / Cemal Ünlü; Git Zaman Gel Zaman (Fonograf – Gramafon – Taş plak)

19.00 Konser Cenk Taner Özge Fışkın

20:59 Zeki Müren Anısına Saygıyla

22:00 Yarın Görüşürüz

25 Eylül 2016 Pazar

13:00 Açılış

14:00 – 16:00 DJ Set | Mete Avuduk – Ozan Maral

17:00 Muhabbet / “Bir plak gibi gökte dönüyor mavilik”

Mehmet Tez, Murat Meriç, Güven Erkin Erkal, Murat Beşer (Moderasyon)

19.00 Konser Nil İpek – Cihan Mürtezaoğlu Taner Öngür

22:00 Seneye Görüşürüz

Tarih: 24- 25 Eylül 2016-09-08

Yer: Kadıköy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi/ Moda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu