Yazarlarımız

Kanal D, dizilerine bunu hep yapıyor

Bir varmış bir yokmuş…

Yok, masalı ben anlatmıyorum, Kanal D anlatıyor. Geçen sezon Vicdan’la başlayan ‘izleyiciyi ayakta uyutma, masal anlatma’ durumlarına Kanal D bu sezonda da Benim Adım Gültepe ve Bana Artık Hicran De ile devam ediyor. Bizimle dalga geçiyor.

Geçen sezon, hepimiz biliyoruz ki başrolünde Timuçin Esen ve Ahu Türkpençe’nin olduğu Vicdan, 7 bölüm yayınlandıktan sonra deyim yerindeyse ‘zırt’ diye bitiverdi! Sağolsun Kanal D bir finali bile çok gördü diziye, dizinin izleyicisine. Konuyla ilgili sosyal medyada çok yazıldı, dizinin geri dönmesiyle ilgili pek çok yazı yayınlandı, sonuç değişmedi. Kadrosu geniş ve iyi oyunculardan oluşan dizinin bu şekilde bitivermesine kimse bir anlam veremedi. Zaten Kanal da konuyla ilgili hiç bir açıklama yapma gereği duymadı.

Şimdi aynı kanal yine yeni başlayan ve seyircinin Pazar gününe rağmen ilgiyle izlediği Bana Artık Hicran De ve Çarşamba’nın dizisi Benim Adım Gültepe dizilerini yayından kaldıracak. Benim Adım Gültepe’nin 5. bölümünde, dizinin başrollerinden Gülümser’in (Ayça Bingöl) intihar ederek ölmesi seyirciyi şok etti. Aslında söz konusu dizinin yayınlandığı kanal ‘dizi katliamcısı’ olunca pek de şok olunacak durum yoktu ortada. Artık hem tv yazarları hem de izleyici öğrendi ki eğer bir dizide başroldeki oyuncu ölüyor, öldürülüyor, puf diye ortadan kayboluyorsa o dizinin ya o bölümde ya da bir sonraki bölümde işi bitmiş oluyor! Zira Benim Adım Gültepe’de de durum böyle oldu.

Bu hafta dizinin saatinde Hayat Yolunda dizisi başlayacak! Mesaj olabilir bakın bu bize; ‘Benim Adım Gültepe bitti izleyici, ama Hayat Yolunda.’ A tabii kalkacağı açıklaması yine dizinin yayınlandığı kanaldan gelmedi, sosyal medya sağ olsun, güvenilir tv yazarları yayınladılar dizilerin akıbetiyle ilgili bildiklerini, bizler de onlardan öğrendik.

Kanalın diğer kaliteli işi Bana Artık Hicran De de ‘pat’ diye bitiverdi. Dizinin 12 Ekim Pazar günü yayınlanacak yeni bölümünün yerine Urfalıyam Ezelden dizisi başlıyor! En baştan beri söylemiştim Pazar günü, kadrosu bu denli iyi, kurgusu ve konusuyla, çekimlerdeki kalitesiyle farklı bir iş için uygun değil diye. Nitekim dizi AB’de geçen hafta 2. sıraya kadar yükselmişken Total’de 8. sıralara geriledi. İstenilen reytinge ulaşamadı. Karşısında, Fox’un efsane Nuran (Yeşim Ceren Bozoğlu) ve Efsun’lu (Ceren Moray) dizisi O Hayat Benim’i varken zaten (Pazar olmasına rağmen feci izleniyor) daha fazla dayanamayacağını bizler görürken söz konusu kanal acaba bunu öngöremiyor mu? Ya da tüm bu tahminlerimiz yalan da Hicran’ın aşkına düşen iki iyi arkadaş (kanki) Murat (Alican Yücesoy) ve Sinan (Buğra Gülsoy) Allah muhafaza birbirlerine düşüp kan dökülür filan diye mi diziyi bitiriyorlar?

İki güzel diziyi hadi reytingleri istediğiniz gibi olmadı diye bitirdiniz, e arkadan bir sürü diziyi sokuyorsunuz devreye şimdi de. Yeni Doktorlar’ımız Hayat Yolunda, yine yöreye yönelik bir iş Urfalıyam Ezelden, beş adet ‘gıcır ve çıtır’ insan evladının boy gösterdiği dizi Şeref Meselesi, Kayıp Şehir’in ve Kayıp’ın yakışıklısı İlker Kaleli’yi izleyeceğimiz Poyraz Karayel bu ayın içinde yeni başlayacak olan diziler. İyice suyu çıkmış dizi Yalan Dünya da bu ay içinde başlayacak (ne gerek varsa). Kanalın akşam kuşağında en çok izlenenleri olan Ulan İstanbul ve Küçük Ağa aynı şekilde yollarına devam ediyor.

Bakalım Çarşamba ve Pazar günü yayına girecek olan yeni dizilerini kaç bölüm sonra bitirecek kanal. Hayat Yolunda’ya da Urfalıyam Ezelden’e de pek şans vermiyorum ben gerçi ama yine de bizim izleyicinin ne yapacağı belli olmaz. Doktorlar yayınlandığında da ”bu ne ya, Grey’s Anatomy çakması, tutmaz bu” demiştim de sonra lafımı yemek zorunda kalmıştım. Tekrarlarını bile ayıla bayıla izlemişti bizim millet. Gerçi Fox’un Private Practice çakması Merhaba Hayat’ı orijinali gibi sevilmedi, bitiverdi. Aman ben de ne düşünüyorsam yani, tutmazsa birisi gider öbürü gelir, dert mi!
Dizilere ara verdiğinde…

Dizi izle tamam, ama arada değişliklik de şart. Vimeo’da rastladığım bir video…Leonardo Luca Dalessandr isimli bir İtalyan. Türkiye’de gezdiği yerlerle ilgili olarak kendi gözünden bir kısa film çekmiş. Güzel, etkileyici. Benim gibi ilginç videoları, kısa gösterimleri seviyorsanız tam sizlik çekimler. http://vimeo.com/108018156

JALE ŞEN/MEDYABEY

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu