Medya

Kapatılan Nokta Dergisi davasında hapis kararı çıktı

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişiminin ardından çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Nokta dergisi yöneticileri Cevheri Güven ve Murat Çapan’a, 22 yıl 6’şar ay hapis cezası verildiği haber veriliyor. “Halkı, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ne karşı silahlı isyana tahrik etme” ve “terör örgütü propagandası yapmak” suçlarından yargılandıkları davada, “Halkı, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ne karşı silahlı isyana tahrik etme” suçundan, Güven ve Çapan’a 22 yıl 6’şar ay hapis cezasına çarptırılmalarına karar verildi.

GÜVEN VE ÇAPAN’A 22 YIL 6’ŞAR AY HAPİS

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesinde yapılan karar duruşmasına, tutuksuz sanıklar Güven ve Çapan katılmadığı öğrenildi. Duruşmaya sanıkları temsilen avukatları katıldı. Savunma avukatı Ömer Tekin Türker, davaya ilişkin esas hakkındaki son savunmasını mahkemeye sunarak, müvekkillerinin beraatini talep etti.

Dosyayı karara bağlayan mahkeme heyeti, sanıklar Güven ve Çapan hakkında, “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan kamu davasının açıldığı ancak yüklenen suçun yasal unsurlarının oluşmadığı gerekçesiyle bu suçtan ayrı ayrı beraatlerine karar verdi.

Mahkeme heyeti, sanıklar hakkında, “Halkı Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ne karşı silahlı isyana tahrik etme” suçundan kamu davasının açıldığını belirterek, suçun işlendiğinin sabit olduğu, suçun işleniş şekli ve meydana gelen tehlikenin ağırlığını dikkate alarak, sanıkların ayrı ayrı 22 yıl 6’şar ay hapis cezasına çarptırılmalarına karar vererek, tutuksuz olan ve duruşmalara gelmeyen sanıkların kaçma şüphesi, mevcut delil durumu ve bu aşamada adli kontrol hükümlerinin yetersiz kalacağını dikkate alarak, hüküm ile birlikte tutuklanmalarını kararlaştırdı.

Bu amaçla sanıklar hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararının çıkarılmasına hükmeden heyet, sanıklar hakkında kanuni veya takdiri bir indirim yapılmasına da yer olmadığına karar verdi.

Heyet, suça konu Nokta Dergisinin 14 Eylül 2015 ve 2 Kasım 2015 tarihli nüshaların dosyada delil olarak saklanmasını ve daha önce 5187 sayılı basın kanunu hükümleri uyarınca toplatılan nüshaların da imhasını kararlaştırdı.

 

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu