Yaşam

Kara Cuma(Black Friday) alışveriş çılgınlığına sahne olacak

Bu yıl 24 Kasım’a denk gelen Kara Cuma(Black Friday), e-ticaret mağazaları için en yoğun günlerden birini yaşayacak. Büyük organizasyon, markalara yüksek satış hedeflerini karşılamak için önemli bir fırsat sunuyor. RTB House’un araştırmasına göre, her yıl ivme kazanan Kara Cuma, bu yıl daha da çok satış getirecek.Türkiye’de bir önceki yıla kıyasla yüzde 192 alışveriş artışı görülen Kara Cuma, araştırmaya göre her yıl ivme kazanıyor ve bu yıl daha da çok alışveriş yaşanacak.

KARA CUMA NEDİR?

Kara Cuma’da dünya çapında gerçekleşen çevrimiçi satışlar, 2016’da 3 milyar doları aştı. Bu rakamların, artan çevrimiçi harcamaların bir sonucu olarak 2017’de daha da yükselmesi bekleniyor. Perakende mağazalarında karşılaşılan kalabalık sıralar, sınırlı zaman ve yüzlerce müşteri, alışveriş yapanları bu yoğunluktan kaçınmak için çevrimiçi alışverişe yönlendiriyor.

Dünyanın önde gelen reklamcıları için gelişmiş yeniden hedefleme teknolojileri sunan global şirket RTB House, Kara Cuma popülaritesinin her yıl nasıl arttığını araştırmak üzere yüzlerce kampanyayı inceledi. 10 ülkede 400’den fazla kampanya üzerinde yapılan incelemelere göre, bir önceki yıla kıyasla 2016’daki Kara Cuma, e-ticaret şirketlerine yüzde 106’nın üzerinde daha fazla insan çekti ve yüzde 204 daha fazla ticari işlem gerçekleşmesini sağladı. Kara Cuma 2016’da e-mağazalar, neredeyse yüzde 65 daha fazla insan tarafından ziyaret edildi ve Kasım ayının geri kalanının ortalamasından yüzde 170 daha fazla işlem gerçekleştirildi.

Türkiye’deki oran her yıl artıyor

2016 yılında Kara Cuma sırasında çevrimiçi mağazalar, Kasım ayı genelinin ortalamasından yüzde 5’in üzerinde daha fazla insan tarafından ziyaret edildi. Buna ek olarak müşteriler, Kasım ayı ortalamasından yüzde 37’nin üzerinde daha fazla işlem yaptı.

Bir önceki yıla kıyasla 2016 yılında Kara Cuma döneminde, çevrimiçi mağazalarda yüzde 192’nin üstünde daha fazla alışveriş yapıldı. Kara Cuma’dan sonraki ilk Pazartesi için literatüre geçen Siber Pazartesi’de ise Kasım ayının ortalamasından yüzde 15’in üzerinde daha fazla işlem yapıldı.

Kara Cuma’nın bu yıl daha da popüler olmasını beklediklerini dile getiren RTB House Doğu Avrupa Bölge Direktörü Ömer Aras, “Geçen yıl Kara Cuma’daki dönüşüm oranı, neredeyse Kasım 2015 ortalamasından yüzde 70 daha iyiydi. Büyüyen reklam harcamaları ve çevrimiçi alışveriş yapan insanların sayısı, bize bu yılki Kara Cumanın bir rekor daha kıracağını gösteriyor.”

 

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu