Yerli Dizi

Kara kış kapıda… İstanbul’a kar ne zaman geliyor?

 

Meteorolojiden yapılan son açıklamalara göre kara kış yüzünü göstermeye başlayacak. Batı’dan giren soğuk ve yağışlı hava dalgası Pazar gününden itibaren yerini karlı havaya bırakacak. Türkiye’de bu hafta havalar nasıl olacak? Hangi illerde kar yağışı bekleniyor?

Türkiye karlar altında kalacak.

Tahminler doğrultusunda Türkiye’de yurt genelinde sıcaklıklar önümüzdeki 5 gün içinde toplamda 10 derece kadar düşecek ve yurdun büyük çoğunluğunda kar yağışı görülecek. Pazar ve pazartesi günü güney ve batı kıyılar hariç tüm yurtta kar yağışı bekleniyor.

Prof. Dr. Orhan Şen, Twitter hesabından “Pazar günü ve pazartesi günü Türkiye’nin büyük bölümünde kar yağışı görülecek. Marmara Bölgesi’nin Edirne, Kırklareli ve doğusu da dahil. İstanbul’da Bugün öğleden sonra yağmur başlar, pazar akşamı karla karışık yağmur ve kar olur. Pazartesi öğleden sonra yağmur devam eder.” açıklaması yaptı.

Meteorolojiden bugün yapılan uyarılar

Yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu’nun kuzeyi, Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu Anadolu’nun kuzey ve batısı ile Adıyaman, Diyarbakır, Ş.Urfa, Van, Muş ve Bingöl çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların genellikle yağmur ve sağanak, Güney Ege kıyıları ve Batı Akdeniz kıyılarında yer yer gök gürültülü sağanak, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu Anadolu’nun kuzeyi ile Sivas çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Yağışların İzmir, Aydın, Muğla ile Antalya’nın merkez ve doğu ilçelerinde (Serik, Manavgat, İbradı ve Akseki) kuvvetli(21-50 kg/m2) olacağı tahmin ediliyor. Bu sabah ve gece saatlerinde Marmara ile iç ve doğu kesimlerde yer yer pus ve sis hadisesi ile İç Anadolu’nun doğusu, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ve Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusu ile Bolu ve Kastamonu’nun yükseklerinde yer yer buzlanma ve don olayı bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI

Kuzey ve iç kesimlerde 2 ila 4 derece artacağı, güney kesimlerde 1 ila 3 derece azalacağı ancak Ülkemiz genelinde mevsim normallerinin üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor.

RÜZGAR: Genellikle güneyli, Akdeniz kıyıları ile Güneydoğu kesimlerde doğu ve kuzeydoğu yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette eseceği tahmin ediliyor.

UYARILAR 
KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; İzmir, Aydın, Muğla çevreleri ile Antalya’nın merkez ve doğu ilçelerinde (Serik, Manavgat, İbradı ve Akseki) kuvvetli(21-50 kg/m2) olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (Ulaşımda aksamalar, ani sel, su baskını ve yıldırım vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

SİS, BUZLANMA VE DON OLAYI UYARISI: Bu sabah ve gece saatlerinde Marmara ile iç ve doğu kesimlerde yer yer pus ve sis hadisesi ile İç Anadolu’nun doğusu, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ve Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusu ile Bolu ve Kastamonu’nun yükseklerinde yer yer buzlanma ve don olayı beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (Ulaşımda aksama, görüş mesafesinde daralma, hava kalitesinde azalma vb) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA
MARMARA: Parçalı ve çok bulutlu, batısı ile zamanla Yalova ve Kocaeli, gece saatlerinde Sakarya ve Bilecik çevrelerinin yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bu sabah ve gece saatlerinde yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor.

BALIKESİR °C, 12°C
Çok bulutlu, bu sabah saatlerinde yer yer sisli, zamanla aralıklı sağanak yağışlı

ÇANAKKALE °C, 13°C
Çok bulutlu ve zamanla aralıklı yağmurlu

EDİRNE °C, 8°C
Çok bulutlu ve zamanla aralıklı yağmurlu

ISTANBUL °C, 12°C
Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra aralıklı sağanak yağışlı

EGE: Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı, Güney Ege kıyılarının yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların İzmir, Aydın ve Muğla çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. Bu sabah ve gece saatlerinde iç kesimlerinde yer yer pus ve sis ile birlikte buzlanma ve don olayı bekleniyor.

A.KARAHISAR °C, 8°C
Çok bulutlu, sabah saatlerinde yer yer puslu ve sisli, öğle saatlerinden sonra hafif yağmurlu

IZMIR °C, 14°C
Çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.

KÜTAHYA °C, 9°C
Çok bulutlu, sabah saatlerinde yer yer puslu ve sisli, akşam saatlerinden itibaren hafif yağmurlu

UŞAK °C, 12°C
Çok bulutlu, hafif yağmurlu

AKDENİZ: Çok bulutlu, batısının sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Antalya’nın merkez ve doğu ilçelerinde(Serik, Manavgat, İbradı ve Akseki) yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. Bu sabah ve gece saatlerinde Batı Akdeniz’in iç kesimlerinde yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor.

ADANA °C, 18°C
Parçalı ve az bulutlu

ANTALYA °C, 16°C
Çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların merkez ve doğu ilçelerinde (Serik, Manavgat, İbradı ve Akseki) kuvvetli olması bekleniyor.

ISPARTA °C, 8°C
Çok bulutlu ve aralıklı yağmurlu

KAHRAMANMARAŞ °C, 12°C
Parçalı ve çok bulutlu

İÇ ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinde Yozgat ve Sivas çevrelerinin, öğle saatlerinden sonra Ankara, Eskişehir, Çankırı ve Kırıkkale, akşam saatlerinden sonra Kırşehir, Aksaray, Nevşehir ve Yozgat çevrelerinin hafif yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Bu sabah ve gece saatlerinde bölge genelinde yer yer pus ve sis hadisesi ile birlikte doğusunda buzlanma ve don olayı bekleniyor.

ANKARA °C, 9°C
Çok bulutlu, bu sabah saatlerinde yer yer sisli ve puslu, öğle saatlerinden sonra hafif yağmurlu

ESKISEHIR °C, 8°C
Çok bulutlu, bu sabah saatlerinde yer yer sisli ve puslu, öğle saatlerinden sonra hafif yağmurlu

KARAMAN °C, 7°C
Çok bulutlu, bu sabah saatlerinde yer yer sis ve puslu

YOZGAT °C, 7°C
Çok bulutlu ve zamanla hafif yağmurlu

BATI KARADENİZ: Çok bulutlu, gece saatlerinde Düzce ve Bolu çevrelerinin hafif yağmur ve karla karışık yağmurlu, yükseklerinin kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bu sabah ve gece saatlerinde iç kesimlerinde yer yer pus ve sis hadisesi ile birlikte Bolu ve Kastamonu’nun yüksek kesimlerinde buzlanma ve don olayı görüleceği tahmin ediliyor.

BOLU °C, 9°C
Çok bulutlu bu sabah saatlerinde yer yer sis ve puslu, gece saatlerinde hafif karla karışık yağmur ve kar yağışlı

KARABÜK °C, 13°C
Çok bulutlu geçeceği, bu sabah ve gece saatlerinde yer yer sis ve pus hadisesi ile birlikte yüksek kesimlerinde buzlanma ve don olayı görüleceği tahmin ediliyor.

SİNOP °C, 11°C
Parçalı ve çok bulutlu

ZONGULDAK °C, 13°C
Parçalı ve çok bulutlu

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, iç kesimlerinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Orta Karadeniz’in iç kesimlerinde hafif yağmur, Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinde hafif karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Bu sabah ve gece saatlerinde iç kesimlerinde yer yer pus ve sis hadisesi ile birlikte doğusunun iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

ARTVİN °C, 9°C
Çok bulutlu, akşam saatlerinde iç kesimleri hafif kar yağışlı

SAMSUN °C, 12°C
Parçalı ve çok bulutlu

TOKAT °C, 12°C
Çok bulutlu, sabah saatlerinde yer yer sisli ve puslu, öğle saatlerinden sonra hafif yağmurlu

TRABZON °C, 13°C
Az bulutlu, zamanla parçalı ve çok bulutlu

DOĞU ANADOLU: Çok bulutlu, batısı ile zamanla Erzurum, Muş, Bingöl, Bitlis, Kars, Ardahan, Ağrı ve Van çevrelerinin hafif yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların yağmur, kuzey ve doğu kesimlerinde karlakarışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Kuzey ve doğu kesimlerinde bu sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor.

ELAZIĞ °C, 9°C
Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra hafif yağmurlu

ERZURUM °C, 0°C
Çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra hafif kar yağışlı geçeceği, bu sabah ve gece saatlerinde yer yer sis ve pus hadisesi ile birlikte buzlanma ve don olayı görüleceği tahmin ediliyor.

HAKKARİ °C, 4°C
Parçalı ve çok bulutlu, bu sabah ve gece saatlerinde yer yer sis ve pus hadisesi ile birlikte buzlanma ve don olayı görüleceği tahmin ediliyor.

IĞDIR °C, 8°C
Çok bulutlu, akşam saatlerinde hafif yağmurlu

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Parçalı ve yer yer çok bulutlu, Adıyaman, Ş.Urfa ve Diyarbakır çevrelerinin hafif yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Bu sabah ve gece saatlerinde yer yer puslu ve sis hadisesi bekleniyor.

ADIYAMAN °C, 11°C
Parçalı ve çok bulutlu, zamanla hafif yağmurlu

BATMAN °C, 12°C
Çok bulutlu, bu sabah ve gece saatlerinde yer yer puslu ve sisli

DIYARBAKIR °C, 9°C
Çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra hafif yağmurlu, bu sabah ve gece saatlerinde yer yer puslu ve sisli

GAZIANTEP °C, 11°C
Parçalı ve çok bulutlu

 

TÜRKİYE 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU 

11 OCAK PERŞEMBE

blank

12 OCAK CUMA

blank

13 OCAK CUMARTESİ

blank

14 OCAK PAZAR

blank

15 OCAK PAZARTESİ

blank

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu