Yerli Dizi

KARA PARA AŞK’ÇILAR BANA KIZMASIN!/JALE ŞEN

Engin Akyürek ve Tuba Büyüküstün hayranlarının uzun süredir bekledikleri Kara Para Aşk’ı, 1 hafta rötarla 12 Mart akşamı nihayet izledik. Senaryosu, özel hayatlarında da ayrılmaz ikili olan ve çalışma yaşamlarında birbirlerinin kolu bacağı konumunda, ortaya güzel, kaliteli işler çıkaran Eylem Canpolat ve Sema Ergenekon’a ait olan dizi Ahmet Katıksız’ın üstün yorumu ve yönetimiyle izleyicinin beğenisini kazandı.

‘’İlk bölümde neler oldu’’ kısmına hiç girmeyeceğim, zira tekrarlarıyla birlikte zaten diziyi iyiden iyiye ezberledik.

Kara Para Aşk’ı gerek görüntü, gerekse ses ve ışık kalitesi açısından çok beğenmekle birlikte müzikleri hakkında da bir şeyler söylemek isterim. Dizinin müzikleri biliyorsunuz ki pek çok yapımda ismi olan Toygar Işıklı’ya ait. Kara Para Aşk’ı izlerken pek çok sahnede kendimi Ezel’de ya da Yaprak Dökümü’nde sandım!

Televizyonda izlediğimiz dizilerde müzikleri duyduğumuzda Toygar Işıklı farkını anlamak güzel bir şey tamam ama her işte de sürekli aynı tınıları duymak bir müddet sonra sıkıcı olmaya başlıyor. Bu durumu sadece Karadayı’da yaşamadık. Işıklı, Karadayı’da kendini tekrarlamadı ve cidden diziye can veren, sahneleri ağlatan, titreten müzikler yaptı. Kara Para Aşk’ın ilerleyen bölümlerinde de Karadayı’daki performansını görmek hoş olur doğrusu.

Yönetmen Ahmet Katıksız, Kırık Kanatlar gibi kaliteli bir işte yardımcı yönetmenlik ve Yol Arkadaşım gibi uzun soluklu bir diziyi de yardımcı olarak başlayıp yönetmen olarak bitirmiş değerli ve yetenekli bir isim. İçinde bulunduğu yapımları severek izledim şimdiye kadar. Kara Para Aşk’ta da yine aynı titiz ve ince işi gördüm.

kara-para-ask-2Senaristi ve yönetmeniyle birlikte bir yapıma can veren diğer unsur da tabii ki oyuncular. Engin Akyürek yine doğal oyunculuğuyla beni yanıltmadı. Tuba Büyüküstün için aynı şeyi söyleyemiyorum. Her dizide aynı biçimde oynuyor. Sanki ona ‘’sen dümdüz oyna, nasıl olsa sevenin çok izlenirsin’’ demişler!

Şimdi Beren Saat’in azılı fanları Tuba hakkında yazdıklarıma şaşıracaklar evet ama diğer yandan lütfen Tuba’nın hayranları da bana kızmasın. Yazık ki Büyüküstün vermesi gereken duyguyu veremiyor. Tek beğendiğim sahnesi, emniyetten polis memurlarının babasının öldüğünü haber vermeye geldikleri sahnedeki oyunculuğuydu.

Başroller hakkındaki düşüncelerimden diğer oyunculara geçersem eğer, Nebahat Çehre Aşk-ı Memnu ve ondan önce Haziran Gecesi’nde çok başka bir oyunculuk sergilemişti. Aşk’ta da beğenmemiştim Çehre’yi, burada da hiç sevmedim. Daha entrikacı kadın rolleri yakışıyor demek ki Nebahat Çehre’ye. Olsun, yine de onun o zarif güzelliği yeter izlemek için.

Tuvana Türkay, İlkin Tüfekçi orta karar götürürken durumu, Alper Türedi’nin burada daha bir ayrı oynadığını söylemek mümkün. Türedi’nin kendini çok öne atan ‘’hey ben buradayım bakın’’ demeyen bir oyunculuğu var ki benim de oyuncuda sevdiğim şey bu. Erkan Can hakkında zaten bir şey yazmaya hiç gerek yok! O hep çok iyiydi ve hep çok tatlıydı! Diğer taraftan oyunculuğunu ciddi ciddi çok sevdiğim Saygın Soysal’ı izlemek benim için hep ayrı bir keyif olmuştur. Burada da deyim yerindeyse afedersiniz ama ‘yardırmış’! Bir de bambaşka bir oyuncu var ki onu bu yapımda özellikle çok beğendim; Ahmet Tansu Taşanlar. Hem tip olarak ekrana çok yakışıyor, hem de oyunculuğuyla göz dolduruyor. Yolu bundan sonra da açık olsun.

Gerek konunun işlenişi gerekse oyuncu katkısıyla birlikte, eğer konu ilk bölümdeki ‘dikkati üstünde tutan’ canlı haliyle devam ettirilebilirse ki Eylem Canpolat ve Sema Ergenekon bu konuda çok iyiler(bkz:Karadayı), Kara Para Aşk sıkılmadan izlenir bir iş olur.

JALE ŞEN / MEDYABEY

http://jeansmisin.com

https://twitter.com/bittereniyisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu