ManşetYazarlarımız

‘Kara’dayı, ‘Kara’ Para Aşk, ‘Kara’gül ve “Kara” Ekmek…

JALE ŞEN/MEDYABEY

http://jeansmisin.com

https://twitter.com/bittereniyisi

Yıllar önce Kara Melek’imiz vardı Sanem Çelik. Onun saftirik, her katikullisine kanan arkadaşı Ece Uslu. Her hafta oturur televizyonun karşısına dizi bitene kadar kalkmazdık karşısından. Alt tabaka kızlarının zenginlik hayalleri peşinde sınıf atlama derdine zengin adamlara takma durumları filan…

Türlü entrikalar, yalan dolanlar…Yalılar, konaklar, abartılı yaşamlar…

Uyanık, cadoloz, ağzından küfür eksik olmayan aşırı görgüsüz kadınlar, onlara aşık oluveren saf ve de zengin, yakışıklı erkekler…

Lümpen hayatlar

Zengin yaşamlara karşıdan da olsa dahil olmayı sevdiğimiz gibi lümpen hayatlar da bir o kadar hoşumuza gidiyor hepimizin. Entel dantel takılan pek çok erkeğin kaba saba, ağzına geleni düşünmeden salıveren hatta hafif küfürbaz kadınlara diplerinin düşğüne şahit olmuşluğumuz vardır bizim de. Severiz yani çoğumuz aslında ne kadar ”yok canım, asla” desek de ‘düşşğü, pespayeliği, basitliği, sınıf atlama hikayelerini’ izlemeyi. ‘Kendimiz olmaktan’ alabildiğine kaçarken ‘kendini’ izlemek garip bir ‘haz’ belki de. A pardon ama ya hepimiz ‘belgesel’ izliyoruz değil mi her akşam…

Bir dönem Lale Devri, Yer Gök Aşk, Adını Feriha Koydum’da (daha çok var da aklıma ilk gelenler bunlar) olduğu gibi zengin ve fakir yaşamlar, o şaşaalı hayatlara dahil olmaya çabalayan o fakir kızlar…Son iki sezondur şimdi de O Hayat Benim gibi bir fenomen var hayatlarımızda. Babyface Keremcem’le hala mimiksiz oynamayı nasıl becerebildiğini çözemediğim Ezgi Asaroğlu’nun başrolde olduğu diziye şüpheyle yaklaşmıştım ilk başlarda. Şimdiki haline bakınca o zamanlardan anlayamamıştım bu denli delice sevileceğini. Ama bilemezdim ki Nuran’la Efsun’un böyle insan üstü bir yetenekle oynayacaklarını, böyle bir başarı yakalayacaklarını. Dizi varoş Nuran’la onun pespaye, ağzı bozuk, görgüsüz kızı Efsun’un peşinden sürükleniyor.

efsun-nuran

Senaristlerin izleyiciyi yakalama çabası

Ben de pek çok insan gibi diziyi (ben bir kaç bölümdür izliyorum) Nuran ve Efsun yüzünden izliyorum. Nuran’ın en çok yürüyüşüne hastayken, Efsun’un atarlı, deli hallerini, yanlış kelimeleri yanlış cümlelere yerleştiriş şeklini izlemeye bayılıyorum. Ve diziyi izlerken Efsun’un her sahnesinde gülmekten resmen yarılıyorum! Senaryo ekibi de bu durumun farkında, bu sevilen iki karakter üzerinden iyi görütüyorlar diziyi. Dizinin senaristleri bizlerin kahır kıyamet dizilerden bıktığımızı fark edip senaryoya izleyiciyi güldürecek sahneler ve tipler eklediler, iyi de ettiler.

Bunun iş yaptığını, izleyiciyi yakaladığını fark eden diğer dizi senaristleri de aynı yoldan gidiyorlar şimdi. Bakınız; Poyraz Karayel, bakınız; Paramparça. (Eskilerden Merhamet de yapılmıştı bu örneğin. Bu hafta da bebek Elif’in sahneleriyle Yiğt’e ve arkadaşlarına güleceğiz mesela.)

Ve Kara Ekmek

Ve şimdi de Kara Ekmek. Poyraz Karayel’de Zülfikar, Sefer ve Taşkafa, Paramparça’da Keriman’ın sahneleri zevkle izleniyor. O Hayat Benim’de aslında fitne fücür, yalancı, düzenbaz, hepimizin nefret edeceği bir karakter olan Efsun’u şimdi o atarlı, ağzına geleni şak diye söyleyiveren, önüne geleni azarlayan hallerinden dolayı sevmiyor muyuz?Bunun sevildiğini keşfeden diğer senaristler de bunun üzerinden gidiyorlar artık işlerinde. Kötü bir karaktere esprili haller eklemek hem onlara hem bize iyi geldi. O Hayat Benim’de Efsun’un diziyi koştura koştura reytinglerde zirveye götürdüğünü gören dizinin senaristlerinden Gül Abus Semerci ve Yelda Eroğlu aynı yöntemi şimdi de Kara Ekmek’te uyguluyorlar.

Asiye karakteri mesela; bu haftaki 3. bölümde beni ekrana çekmeyi başardı. Tabii bunda annemin arayıp da ”ayy bak Kara Ekmek çoook güzel Calecimmm, hele ordaki Asiye’yle üvey anneye bayılıyoruzzz!” demesi de etkili oldu.

Asiye, Efsun gibi..

Yazılarımı yazmak için ilk bölümleri izleyip de eğer seversem devam edip beğenmezsem 1. bölümden sonrasını izlemediğim çok dizi var çünkü. Kara Ekmek’te de özellikle bu hafta Asiye, Efsun gibi güldürdü beni o salak saçma halleriyle, etrafındaki uyuz tipleri azarlamasıyla. Bir yandan bu karakterlerin kendilerini sevmeyen, istemeyen gıcık tipleri azarlamaları ayrıca hoşumuza gidiyor. Bizler de aslında her gün bizi sinir eden saçma insanları aynı bu dizi karakterlerinin yaptığı gibi yerden yere vurup ağzımıza geleni içimizden geldiğince söylemek istemiyor muyuz?

Senaristlerin de farkında olup üstüne gittikleri durumlar bunlar. Son zamandaki işlerin içine deli ama bir o kadar da sevimli, biraz bizi bize karşıdan izlettiren ya da olmak istediğimiz insanı izlememize sebep karakterleri koymaları bundan. Çünkü bizler, gün içinde kafasına gözüne vurmak isteyip de çeşitli sebeplerle vaz geçtiğimiz insanlara ağızlarının payını biraz da Efsun’la, biraz da Nuran’la, biraz da Asiye’yle veriyoruz. Olmak isteyip de olamadığımız, aslında onlar gibi olursak derince bir ”ohhh bee” çekeceğimiz, hadi itiraf edelim çoğu zaman ‘özendiğimiz’ karakterler onlar. Bu yüzden Efsun’u bu kadar çok seviyoruz. Bu yüzden Asiye’yi annem sevmeye başladı.

Bitirirken son söz…

Olmadığımız insanlar gibi davranmak öyle zor ki…Çok da kasmaya gerek yok yani. Neysek oyuz işte.

Kısaca hepsi bu…

Sizce kalın…

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu