Yazarlarımız

KARADAYI’ NIN TANITIMI SINIFTA KALDI

Başrollerini Kenan imirzalıoğlu ve Bergüzar Korel’in paylaştığı, ATV’nin iddialı dizisi Karadayı, izleyici ile buluşmak için artık gün sayıyor. Karadayı, 24 Eylül Pazartesi akşamı ekranda olacak. Dizinin tanıtımları dönmeye başladı. Ay Yapım’ın patronajında çekilen dizinin kalıcı olacağına kesin gözüyle bakılıyor. Dizide 70’li yıllarda bir baba-oğul arasında geçen hikaye konu ediliyor.

Buraya kadar herşey tamam ama Karadayı’nın tanıtımında sorun var.

Yayınlanan tanıtım, Karadayı gibi beklentisi yüksek olan bir diziyi taşıyacak ağırlıkta ve özellikte değil. Durağan sahneler ve bu sahnelerin bazılalarının “slow” olarak verilmesi ise durağanlığı daha da pekiştiriyor. Oysa slow okuma daha çok aksiyon sahnelerinde başvurulan bir yöntem. Kenan İmirzalıoğlu’nun Beyazıt Meydanı’nda gazete almak için yürüdüğü sahnenin slow olarak verilmesi anlamsız bir tercih gibi duruyor.

Ayrıca tanıtımda öne çıkarılan sahnenin uzun uzun verilmesi de çok isabetli durmuyor. Çekilen sahneler arasından yapılacak iyi bir seçki, tempo olarak tanıtıma daha çok destek verebilirdi.

Tanıtımda görülen en yaratıcı sahne ise Kenan İmirzalıoğlu’nun gazeteyi çocuktan aldıktan sonra onu hızla açtığı ve gazeteden çıkan sesle bir anda uçuşan kuş topluluğunun senkronize görüntüsüydü. Sahne, her ne kadar abartılı olsa da düşünce olarak iyi durdu.

Bu sahnenin ardından tanıtım filminin yeterince durağan olmadığına inanılmış olacak ki Kenan İmirzalıoğlu’nun yine akşam vakti mahalle arasından slow okuma eşliğinde silüet halindeki yürüyüşüne yer verilmiş. Bu sahnenin seçiminin de tanıtıma yeterince destek verdiğini söylemek oldukça zor.

Oysa ilk defa başlkayacak yeni ve iddialı bir dizinin tanıtımında yer alacak tüm karelerin iyi seçilmiş ve bir bütün olarak iyi montajlanmış olması gerekirdi. Herhalde dizinin yoğun iş temposu tanıtım işini gölgede bırakmış olmalı.

Sonuçta Karadayı’nın tanıtımı beklentinin altında kalmış oldu.

ŞADAN KABA / MEDYABEY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu