Yaşam

Kasko Sigortası Nedir, Avantajları Nelerdir?

Olası kaza durumlarında, araç sahibini ve aracı oluşabilecek tüm maddi risklere karşı güvence altına alan araç sigorta çeşidine kasko sigortası denir. Bu riskler arasında trafik kazaları neticesinde oluşan hasarlar, aracın yanması, aracın çalınması, çalınmaya teşebbüs edilmesi ve kişisel zararların oluşması olarak sayılabilir. Ayrıca trafikte oluşabilecek riskler haricinde; deprem, yangın, doğal afet ve toplumsal şiddet olaylarına karşıda sizi ve aracınızı güvence altına alır. Kasko; sigorta prim ödemesi yapıldığı andan itibaren aracınızı bir yıl süreyle geçerlidir. İhtiyacınıza en uygun kasko teminatlarını kendiniz belirleyebilirsiniz.

Kasko Sigortası Poliçe Kapsamı

Kasko kişiye göre özelleştirilme özelliğine sahiptir. Poliçe kapsamını beklenti ve ihtiyaçlarınıza göre kendiniz belirleyebilirsiniz. Dilerseniz poliçenize teminatlar ekleyebilir veya çıkarabilirsiniz. Poliçenize ekleyebileceğiniz ek teminatları şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Onarım ve yol yardımı hizmeti,
 • Hukuksal koruma,
 • İkame araç hizmeti,
 • Kemirgen teminatı,
 • Acil ambulans hizmeti,
 • Kullanım kaybı teminat hizmetleri bulunur.

Ayrıca enflasyon, anahtar kaybı, kötü niyetli hareketler ve aracın yetkisi olmayan kişiler tarafından çekilmesi gibi teminatları poliçeye ekleyebilirsiniz. Kasko sigortası poliçede yazmayan hiçbir hasarı karşılamaz. Bu nedenle kasko yaptırırken oluşabilecek tüm riskler göz önünde bulundurulup poliçeye yazılacak teminatlar iyi seçilmelidir.

Ayrıca aşağıdaki gibi bazı durumlarda kasko sigortası zararı hiç karşılamayabilir;

 • Aracı sahibinden başka birinin kullanması,
 • Savaş,
 • Darbe,
 • İstila,
 • Sürücünün uyuşturucu madde kullanması,
 • Haddinden fazla yük ve yolcu taşınması,
 • Sigorta sahibinin araca kasten zarar vermesi
 • Aracın periyodik bakımlarının aksatılması veya hiç yapılmaması vb durumlarda.

Kasko Sigortası ve Zorunlu Trafik Sigortası Arasındaki Farklar

Zorunlu trafik sigortası ve kasko sigortası her ikisi de araç sigorta türüdür. Kasko isteğe bağlı olarak yapılırken zorunlu trafik sigortası mutlaka yapılması gereken bir sigortadır. Zorunlu trafik sigortası kaza sırasında karşı tarafın hasar ve zararlarını karşılar. Kasko ise sizin ve aracınızın zararlarını karşılar. Kasko sigortası yaptırmamanın herhangi bir cezai yükümlülüğü yoktur. Zorunlu trafik sigortası yapılmadığında cezai işlem uygulanır ve araç bağlanır. 2918 sayılı karayolları trafik kanunu maddeleri gereği zorunlu trafik sigortası yaptırmayan araç trafiğe çıkamaz. Kasko yapılacak araçların 15 yaşından küçük olması gerekir. 15 yaşından büyük araçlara kasko yapılmaz.

Kasko Sigortası Yaptırmanın Avantajları

Kasko sigortası yaptırmak zorunlu olmasa da yapılması araç sahibinin avantajınadır. Aracınız günün büyük bir bölümünü trafikte veya açık alanlarda geçirir. Bu süre içerisinde pek çok riskle karşıya kalır. Bu sebeple kasko yaptırmak olası kazalardan hırsızlığa, doğal afetlerden toplumsal şiddet olaylarına karşı pek çok riskten sizi ve aracınızı korur. Oluşabilecek zararlarınızı poliçenizde yazılı tutarlar üzerinden karşılayabilirsiniz. Kaskonuzu yaptırırken teminatlar içerisine İMM (İhtiyari Mali Mesuliyet) teminatı eklemeniz durumunda herhangi bir kaza olduğunda zorunlu trafik sigortanızın ve kaskonuzun teminat bedelini aşan bedeni ve maddi zararları teminat altına alabilirsiniz.

Kasko Fiyatları Neye Göre Değişmektedir?

Araç kasko değeri aracın marka, model ve model yılına göre belirlenir. Kasko bedeli belirlenirken marka, model ve model yılı dışında aracın üzerindeki aksesuarlar ve aracın piyasa değeri göz önünde bulundurulur. Araç kasko fiyatlarının belirlenmesinde, sigorta yaptıracak olan araç sahibinin hasar geçmişi öne çıkar. Araç sahibinin hasar geçmişi fiyatların düşük veya yüksek olmasında belirleyici rol oynar. İyi sürücüleri ödüllendiren kasko sigortası poliçe dönemi içinde herhangi bir hasar meydana gelmediği durumlarda poliçe yenilenmesi durumda ekstra hasarsızlık indirimleri sunulur.

Sigortayeri deneyimli sigorta şirketleri aracılığıyla en uygun teklifleri size sunar. İhtiyacınıza ve beklentinize en uygun kasko teklifi için Sigortayeri ile iletişime geçebilir; web sitesinde araç bilgilerinizi girerek bütçenize ve beklentilerinize uygun kasko teklifine ulaşabilirsiniz.

 

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu