GündemYaşam

Kayıt dışı istihdamı önlemede yeni dönem

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Trabzon’da bir işyerinin açılışında istihdam ve kıdem tazminatı konularında yeni bir döneme girileceğini belirtti.

Bakan Soylu Türkiye’nin ekonomi alanındaki çalışmalarına dikkat çektiği konuşmada hükümetin de icraatlerine geniş yer verdi:

”Gelişmiş ve gelişmekte olan bütün ülkeler, özellikle özel sektörün dinamizmi, ortaya koyacağı tasarım, yaratıcılık ve bu konuda gerçekleştireceği rekabetle büyümektedir. Bilişim sektöründen tarım sektörüne kadar, turizmden sanayiye ve ticarete kadar birçok alanda özel sektörün ortaya koymuş olduğu farkındalık ve yatırım çeşitliliği, bütün ülkelerin en önemli gücü olarak seyretmektedir. Türkiye bu treni kaçırmamıştır.  Türkiye, kamu yatırımı yapması lazım geldiğinde kamu yatırımı yapmış, ithal ikame yapması lazım geldiğinde ithal ikame yapmış, serbest piyasa ekonomisine geçmesi lazım geldiğinde serbest piyasa ekonomisine geçmiş, dünya ile rekabet gücünün artırılması gerektiğinde rekabet gücünü artırmıştır. Türkiye kendi hayat yolculuğuna, yürüyüşüne böyle bir haritayla devam etme başarısını ve kararlılığını ortaya koymuştur.”

Bakan Soylu kayıt dışı istihdamı önleme kapsamında yapılacak yeni uygulamaları da habercilerle paylaştı. İlk düzenleme daha önce işverenlerin çalışanlarına ödedikleri maaşlar hakkında yapılacak. Eskiden 10 ve üzerinde işçi çalıştıran iş yerlerinin ücret ödemelerini bankalar aracılığıyla yaptığını hatırlatan Bakan Süleyman Soylu artık en az 5 çalışanı olan işletmeler için de bu kuralın geçerli olacağını belirti.

“Kayıt dışı ile ilgili bir adım atabilmek için bu rakamı 5’e düşürüyoruz”

Uygulamanın kısa süre içinde hayata geçirileceğini belirten Bakan Mustafa Soylu, yeni uygulamanın özetle iş yerinde 5 ve üstü eleman çalıştıran işverenler çalışanların maaşlarını elden değil banka üzerinden ödeyeceğini açıklayarak şunları belirtti ” Türkiye bir taraftan kayıt dışıyla mücadele ediyor, bir taraftan da istihdamın artmasını sağlıyor. Yeni bir düzenlemeyi ifade etmek istiyorum. Bir işyerinde 10 kişiden fazla çalışan varsa bunların ücretleri bankalar marifetiyle ödeniyordu. Şimdi kayıt dışıyla ilgili bir adım atabilmek ve bu konuda bir adım daha öteye geçebilmek için bu sayıyı 5’e düşürüyoruz. 5 ve üzerinde işçi çalıştıran işletmeler bundan sonra ücretleri bankalardan ödeyecek. Bu da kayıt dışını kayıt altına alabilmek ve herkesin kayıt içerisinde olabilmesini sağlamak için önemli adımlardan biridir. İnşallah önümüzdeki birkaç gün içerisine yasa yayımlanacak ve yürürlüğe girecek.”

Gündemde kıdem tazminatı da var

Bakın Soylu gündemlerinde özellikle reform ve eylem planlarında yer alan kıdem tazminatı konusunun da sıcaklığını koruduğunu vurgulayarak “Hem çalışma hayatında, hem istihdam politikalarında, hem de sosyal güvenlik sisteminde çok önemli adımlar gerçekleştiriyoruz. Bugüne kadar yapmış olduğumuz 3 aylık reform ve eylem planı içerisinde yer alan 17 ayrı eylemden 16’sını biz bakanlık olarak tamamladık. Kıdem tazminatı konusunda çalışmayı tamamlayamadık. Aslında o da tamamlanmak için değil hem hazırlık yapmak, hem de istişarelerinin oluşması için 3 aylık dilime konulmuştu. O konuda da ciddi hazırlıklar yapıyoruz. İnşallah sosyal taraflarla da görüşeceğiz. Toplumun çeşitli kesimleriyle bir arada olacağız ve bu konuyu milletimizle paylaşacağız.” şeklinde konuştu. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu