Yaşam

Kedinizi önce mamasından tanıyın!

Evinizde kedi beslemenin keyfini ve mutluluğunu ancak yaşayanlar bilir. Tıpkı insanlarda oldu gibi kediler için de beslenmenin kendine özgü bilinmesi gereken yönleri ve de bir kültürü var. Peki, Kuru kedi mamalarıyla ilgili bilinmesi gerekenler neler? İşte, detaylar…

KEDİ MAMASI TERCİHLERİ NEDEN ÖNEMLİ?

İnsan dostu “patili” dostlarımızın hem sağlıklı hem de keyifle mamalarını yemeleri sahipleri açısından önemli bir konu başlığını oluşturuyor. Kuru kedi mamaları, kedilerin yaş evrelerine göre de değişkenlik gösteriyor. Dolayısıyla kedilerin beslenmesi hem sağlıklı hem de yaş evreleri göz önünde bulundurularak halledilmesi gereken bir meseledir. Kedilerin seçiciliği dikkate alındığında her önüne konulan mamayı yemedikleri de başka bir gerçek. Dolayısıyla kedi mamasıyla ilgili olarak alışveriş yaptığınız mecrada fiyat ve çeşit seçeneklerinizin olmasına özen göstermeniz gerekir.

KEDİNİZ HANGİ MAMAYI KEYİFLE YİYOR?

“Yetişkin kuru mamalar ile yavru kuru mamalara yönelik ne gibi mama çeşitleri var?” sorusu aklına gelebilir. Piyasadaki mama çeşitleri arasında; tavuklu kuru kedi, somonlu prinçli, etli tavuklu, sebzeli, hindili, balıklı, doğal tavuklu, tavuklu balıklı, kuzu etli kedi mamaları revaçta olanları.

Ayrıca kısırlaştırılmış kediler için de; düşük tahıllı, tavuklu, hindili gibi daha birçok seçenekler mevcut.

KEDİNİZİ KURU MAMAYA ALIŞTIRMAK İÇİN…

Dikkat edilmesi gereken başka bir konu ise kuru mama ile hiç beslenmemiş bazı kedilere, kuru mamanın yapısının alışılmadık gelebilmesi… İlk denemede kuru mamayı reddetmeleri durumunda endişelenmemenizi tavsiye ediyoruz.

Hemen pes etmek yerine kedinizi kuru mamaya alıştırmak için biraz ılık su ile mamayı yumuşatmayı deneyin. Ama bunu kesinlikle süt ile yapmayın.

Bununla birlikte bir iki tane kuru mamayı ana yemekten önce, elinizle ödül olarak vermenizi salık veriyoruz. Kediniz birkaç tane kuru mama yedikten sonra ana yemekte yaş mama ile karıştırarak verebilir; kuru mama tek başına kalana kadar yaş mama ile karıştırdığınız kuru mama oranını yavaş yavaş artırabilirsiniz.

 

*Yetişkin, yavru ve kısırlaştırılmış kedi maması çeşitlerine göz atmak için tıklayın

 

 

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu