Yerli Dizi

Kertenkele setinde ölüm kalım savaşı yaşandı, başrol oyuncusu az kalsın ölüyordu…

Kertenkele setinde kelimenin tam anlamıyla bir ölüm kalım savaşı yaşandı. Dizinin kadın başrol oyuncusu Asena Tuğal az kalsın hayatını kaybediyordu. Çekimlerin zorlu şartlar altında uzamasına daha fazla dayanamayan Asena Tuğal’ın hipotermiye girdiği bildirildi… Hipotermi nedir?

Asena Tuğal, Kertenkele dizisinin çekimlerinde, havuz içinde soğuk suda 4 saat boyunca çalışınca hipotermi şokuna girdi. Ünlü oyuncu Asena Tuğal’a ilk müdahale ekip arkadaşları tarafından yapıldı. Ölümle adeta burun buruna gelen Asena Tuğal suyun soğukluğuna ve uzun süre soğuk suda çekime dayanamayınca tıp dilinde hipotermi adı verilen şoka girdi. Peki nedir hipotermi?

Hipotermi aşırı soğuk hava ile karşılaşan kişilerin girdiği bir şok hali. Hipoterminin en tehlikeli yanı ise kişinin bunun farkında olamaması. Uzmanlar hipotermiyi şu şekilde açıklıyor:

“Vücut ısısının 35 derecenin altına inmesi anlamına gelen ‘hipotermi’ soğuk havanın korkulan sonucudur. Soğuk havada uzun süre korumasız kalan kişilerde hipotermi sık görülen bir sorundur. Zamanında müdahale edilmeyen kişilerde kalp ritim bozukluğu, kalp yetersizliği hatta ani kalp durmasına yol açabilir. Hipotermide süreç yavaş gelişir ve kişi bu durumun farkına varmayabilir. Uyku hali, konuşmada ağırlaşma, derin soluk alma isteği, el ve ayaklarda ağırlık hissi, kontrolsüz el ve ayak hareketleri, davranış değişiklikleri ve titreme hipotermiyi akla getirmelidir. Hipotermi belirtileri gösteren kişinin hemen 20 derece sıcaklığında bir odaya alınması, üzerindeki ıslak kıyafetlerin hızlıca çıkarılarak bir battaniyeye sarılması ve en yakın hastaneye ulaştırılması gerekir.”

Kertenkele dizisinin başrol oyuncusu Asena Tuğal’ın gerekli müdahelenin vaktinde yapılmasının ardından hayatı tehlikeyi atlattığı belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu