Yerli Dizi

KEŞKE KÜÇÜK GELİN’LER HİÇ OLMASA…/MÜZEYYEN YILMAZ

Kısa bir süre önce Medyabey’de yazmaya başladım. Muhakkak yazdıklarımdan biraz olsun benim hangi kanalları daha çok izlediğimi ya da ne tür dizilerden hoşlandığımı az çok anlamışsınızdır. Ben; CNBS-e tutkunu bir izleyiciyimdir. Aksiyon severim, kaliteli yapımlardan yanayım, duyguları da vurguları da derinlerde yaşamayı severim ki, tüm bunları bana CNBS-e’de yayınlanan yabancı diziler veriyor.

Neredeyse yıllardır bu kanalın vazgeçilmez bir izleyicisiyimdir. Hangi diziler yayınlandı,  hangi diziler Emmy ödülüne layık görüldü hepsi benden sorulur. En çok da polisiye severim. Ve en kızdığım şey de bu kanalda yayınlanan dizilerin çakmalarını Türk kanallarında izlemek oluyor. Orijinalinden kayarak bunu gerçekleştirdikleri için üzülüyorum.

Neyse lafı çok uzatmadan asıl konuya gelelim. Epeydir Samanyolu TV’nin neredeyse fanatik izleyicilerinden biri oldum, çıktım…Hem de itiraf etmem gerekirse daha önce pek izlememe rağmen…

‘Küçük Gelin’in fragmanını bir tesadüf eseri gördüm. Kanallar arasında gezerken şöyle bir gözüme ilişti. Dikkatimi çekti, fragmanları takip etmeye başladım. Hayrettir ki daha ilk bölümünde beni içine aldı. (Şimdiye kadar hiçbir diziyi sonuna kadar izleyemedim çünkü) Konusu; ülkemizde sıkça yaşanan olaylardan sadece biri Küçük Gelinler sorunu… Töre kurbanı küçük bir kız… Okulundan, hayallerinden, umutlarından koparılıp töreye kurban edilmiş küçük bir kız… Yapımcılığını Bosphorus Film üstlenmiş. Yönetmeni;Ozan Uzunoğlu, Senaryosu, Erkan Çıplak’ın kaleminden çıkmış. Dizinin müziğini ise, Yücel Arzen üstlenmiş.

Oyunculardan sadece Nujin Ana (Sema Aybars) karakterini tanıyorum. Zehra (Çağla Şimşek) küçük yaşına rağmen muhteşem bir performans sergiliyor. Beni kendine hayran bıraktığı kesin… Melek öğretmen (Gözde Mukavelat) tam da öğretmenlerin olması gereken bir karakter… İdealist, ülkesine yararlı, çocukları seven ve onları koruyup-kollayan, laf olsun diye öğretmen olmayan bir öğretmen… Azat (Orhan Şimşek) Aşiretin gelecekteki muhakkak ağası gibi görülen biri… Nujin ananın gözdesi… İçten içe töreye karşı ancak bunu dışa vuracak cesareti yok… Melek öğretmen bu konuda onu sil-baştan değiştirmeyi başarıyor. İçsel korumacılığını ve çağdaş yapısını su yüzüne çıkartıyor. Elbette böyle bir zamanda aşkın olmaması imkansız. Sırt sırta töreye karşı savaşırken ufaktan ufağa aşk doğuyor. Sözler kifayetsiz, yürekler çarpıyor sadece… Duyguları muhteşem yansıtıyorlar. Etkilenmemek mümkün değil. Sonrasında bu savaşa Devran (Ufuk Şen) katılıyor. Aykırı biri… El altından teröristlerle iş birliği yapıyor. Astığım astık, kestiğim kestik biri… Ne var ki Aşk onu da ele geçirince ne töre kalıyor hayatında ne de ağalık sevdası…

kucuk-gelin2

Bana göre, çekimler de son derece sade ve etkileyici… Doğu’da çekilen dizilerden faklı bir yer… Mekan, Arapgir’de geçiyor. İlçede bir çok konağı, Millet Hanını, Osmanpaşa Vadisini, İpekçi Sokak ve Hacı Şerif Ağa Caddesini gezen ekip, mekan seçiminde Arapgir’in çok uygun olduğu, mimari kotunun korunması ve restore edilmesi ile ilçenin bu dizi için çok uygun olduğuna karar verdikten sonra plato kurmuş ve diziye start vermiş.

Ülkemizde, özellikle doğuda yaşanan ve kınadığımız bu töreye kurban olan kızlardan sadece biri Zehra… Daha adını bilmediğimiz nice ‘Küçük Gelin’ler var bu ülkede ve töreye kurban edilmeye mahkum daha nice kadınlarımız…

Haberlerde izlerken bile yüreğimiz kavrulurken, içinde bulunan kadınların yaşadıklarını düşünmek mümkün değil… ‘Küçük Gelin’ izlenilecek bir yapıt. Ders alınacak, düşünceleri bir kez daha masaya yatırmaya neden olacak bir dizi… İzlemenizi tavsiye ederim… En azından Töre’nin nelere mal olduğunu ve töreye mahkum olanlar insanların ne kadar büyük günah işlediğini görme şansını yakalar.

MÜZEYYEN YILMAZ/MEDYABEY

www.muzeyyenyilmaz.com

 

Etiketler

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı