MagazinYaşam

Kıbrıs’ta Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler

Kısıtlı kalmadan gerek yurt içinde gerekse yurt dışında pek çok ülkeyi ve en popüler semtlerini gezmek isteyenler için Kıbrıs da, göz ardı edilmemesi gereken bir yer. Yavru vatan olarak bilinen Kıbrıs, eşsiz doğal güzellikleri ve büyüleyici sahilleriyle tüm seyahat tutkunlarının başını döndürecek kadar özel. Tatil planları arasına Kıbrıs’ı da dahil eden kişiler, Kıbrıs’ta nereleri ziyaret etmeli? İşte, merak edenler için Kıbrıs gezilecek yerler listesi…

Kıbrıs’ın Gezilmesi Gereken En Gözde Beldeleri

– Girne Kapısı: Kıbrıs denildiği zaman ziyaret edenlerin aklına gelen ilk yerlerden birisi Girne Kapısı’dır. Yaklaşık olarak 800 yıllık bir tarihe sahip olan bu kapı, ziyaretçileri tarafından yarı açık tarih müzesi olarak tanımlanır. İçerisinde Kırnı mezarları, kilise, sarnıç ve zindanlar bulunan bu müze, tarihi açıdan büyük bir önem taşır. Lefkoşa semtine kuzeyden giriş sağlayan Girne Kalesi, Venedik sütununun tam karşısında yer alır. Günümüzde Turizm Ofisi’ne ev sahipliği yapan Girne Kapısı, mimarı Preveditore Francesso Barbaro’nun adından ilhamla Del Proveditore olarak da bilinir. 1821 yılında Türkler tarafından tamir edilen kapının kuzeye bakan kısmında II. Mahmut’un tuğrası bulunur.

– Selimiye Camii: Yaklaşık olarak 1200’lü yıllarda katedral olarak tasarlanan yapı, Osmanlılar’ın fethinden sonra camii olarak kullanılmaya başlandı. Gotik bir yapıya sahip olan camii, günümüzde de en eski yapılar arasında yer almasıyla bilinir. Kıbrıs genelindeki en görkemli yapılardan biri olan Selimiye Camii, ilk etapta Fransız mimar ve ustalarda tarafından inşa edildi. 1570 yılında iki minare eklenen yapı, camiiye dönüştürüldü. Camii olarak anılan yapıyı ziyaret edecek olan misafirlerin uzun etek giymeye ve başlarını örtmeye dikkat etmeleri gerekiyor. Selimiye Camii’yi ziyaret edecek misafirler için ziyaret saatleri pazartesi ve cuma günleri saat 08.00 – 18.00 arasındadır.

– Bellapais Manastırı: Bu manastırın Lüzinyanlılar tarafından yaptırıldığı bilinir. Kıbrıs seyahati yapan ziyaretçiler tarafından rağbet gören Bellapais Manastırı’nda bazı dönemlerde klasik müzik konseri verilir. 1158 ve 1205 yılları arasında inşa edilen bu yapı, doğal güzellikleri ziyaretlerin gözlerini kamaştırır. Kıbrıs’ta gotik mimari tarzı yakından incelemek isteyenlerin muhakkak ziyaret etmeleri gereken bir yerdir. Bellapais Manastırı, günümüzde konser salonu olarak kullanılır. Bellapais Manastırı’na gelmek isteyen ziyaretçiler, Doğanköy’den Beylerbeyi tabelalarını takip ederek manastıra ulaşabilirler. Ziyaretçilerin manastırı gezmesi yaklaşık olarak 25-30 dakika kadar sürer.

blank

– Surlariçi: Lefkoşa’da yer alan ve zamanında düşmanlardan korunmak için çember şeklinde hazırlanan surlarla çevrilen Surlariçi bölgesi, küçük bir şehre benziyor. Kıbrıs’ın tarihi yapılarının ve sokaklarının yakından takip edilebileceği oldukça şık bir bölgedir. Ziyaretçiler şehir kapılarından içeri girdiklerinde, Lefkoşa’nın en göz alıcı bölgelerinden birine girmiş olurlar. Daracık sokaklarıyla tanınan bu bölgeyi gezmek yaklaşık olarak 2 ya da 3 saat sürüyor.

Büyük Han: Osmanlı’nın en önemli eserlerinden biri olan Büyük Han, Lefkoşa’da yer alıyor. 1572 yılında tamamen taş ile inşâ edilen bu han; 68 oda, 10 dükkan ve 1 mescitten oluşuyor. Büyük Han’da Birleşik Krallık zamanında esirlerin hapsedildiği, sonrasında da fakirlere yemek dağıtıldığı bilinir. Günümüzde ise birçok sanatçının sanat eserlerinin sergilendiği yapı olarak bilinir. Büyük Han’ın etrafında hediyelik eşya dükkanları yer alır. Ziyaret için gelen kişiler, sevdiklerine buradan hediye alabilirler. Salı ve perşembe akşamları hanın etrafında canlı müzik yapılır. Büyük Han’ı hafta içi 08.00-18.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Hafta sonları Büyük Han ziyarete kapalıdır.

Kıbrıs’ı ziyaret etmek isteyen gezi tutkunları, uygun uçak bileti fiyatları hakkında Pegasus internet sitesi üzerinden bilgi alabilirler.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu