Yaşam

Kıdem Tazminatı Nedir? Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

Son günlerde işveren ve işçiyi ilgilendiren kıdem tazminatı ile ilgili devletin ileri gelenleri bir değişikliğe gitti ve bunun ardından insanların kafasında bu konu ile ilgili çeşitli sorular çoğalmaya başladı.

Kıdem tazminatı işveren tarafından iş çalışması feshedilen kişilere ödenen bir tazminat türüdür. Çalışan işçinin çalıştığı zaman boyunca verdiği emeğin karşılığını toplu bir şekilde almasını sağlayan yasal bir sistemdir. Bu sistem sadece işçileri ilgilendiren bir sistem olup memurların kıdem tazminatı alma gibi bir durumu söz konusu değildir.

Kıdem Tazminatı Kimlere Verilir?

Kıdem tazminatı almaya hak kazanmak için kişilerin bulunduğu iş yerinde ez az bir yıl süre ile çalışmış olmaları gerekir. Eğer kişi kendi isteği ile işten ayrılıyor ise kıdem tazminatı alması da söz konusu olamaz. Yalnız burada şöyle bir istisna vardır ki erkekler askerlikten dolayı kadınlarda evlilik nedeni ile işten ayrılırsa kıdem tazminatı alabilir ve emeklilik için geçerli süreyi ve prim gün sayısını dolduranlar da kendi istekleri ile işten ayrılsalar da kıdem tazminatı almaya hak kazanırlar.

Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

Kıdem tazminatı hesaplanırken kişinin işe başladığı tarihten itibaren hizmete devam ettiği süreç her bir yıl için işverenin işçiye vermiş olduğu brüt ücret tutarınca tazminat vermek ile yükümlüdür. Örnek ile anlatacak olursak kişinin iş yerinde aldığı son brüt maaş 3500 ise 5 yıl sonra o iş yerinden çıkartıldığı vakit alacağı kıdem tazminatı 17500 olur. Ücretin içerisine yol yardımı, ikramiye, yemek parası gibi tüm ödemeler de kıdem tazminatı hesabına katılır.

Kıdem Tazminatı Şartları Nelerdir?

İşçi aynı iş yerine bağlı olarak en az bir yıl çalıştı ise;

  • İşveren tarafından iş sözleşmesinin feshedilmesi
  • Askerlik görevini yerine getirmek için iş yerinden ayrılma
  • Kadınların da evlilik için işten ayrılması
  • İş yerinde işin durması yanı herhangi bir iflas veya iş yerinin farklı nedenlerden dolayı kapatılması gibi durumlarda işverenin sözleşmeyi feshetmesi
  • Kişinin emeklilik hakkını elde etmesi veya prim gün sayısını doldurarak isten ayrılması gibi durumlarda
  • İşçinin çalışırken ölmesi

Gibi durumlarda işveren bu kıdem tazminatını ödemek ile yükümlüdür. İşveren kendi isteği ile bu tazminatı vermiyorsa bile işçinin hak etmiş olduğu o parayı yasal yollara başvurarak alması da mümkündür. Çünkü o para işçinin alın teri ile kazanmış olduğu devlet tarafından ona verilmesi uygun görülen bir paradır.

Kaynak: https://yasinbayram.com/

 

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu