Müzik

Kıraç: ‘İngilizce eğitime son verilmeli’

Türk müziğinin başarılı ismi Kıraç, "Türkiye'de İngilizce eğitime son verilmeli. Bazı anne-babalar İngilizce öğrenilmesini bir numaralı eğitim olarak görüyor. İngilizce eğitim, Türk yaşam şeklini darmaduman ediyor" dedi.

Başarılı yorumcu Kıraç, Günaydın’dan Özlem Avcı’ya röportaj verdi. İlginç açıklamalara imza atan Kıraç, “Güçlü ve kendine yetebilir bir Türkiye için ideolojilerimizi bir tarafa bırakıp vatanımıza kilitlenmeliyiz” şeklinde konuştu.

KIRAÇ’TAN ÇARPICI AÇIKLAMALAR

Beş yıl aradan sonra ‘Beni Ben Yapan Şarkılar’ adlı albümünü sevenlerinin karşısına çıkan Kıraç, Türkiye’de gerçek yorumcu ve sanatçının parmakla gösterilecek kadar az olduğunu dile getirerek, “Müzisyenlerin olmadığı bir müzik dünyası var” dedi.

İşte Kıraç röportajından öne çıkan bölümler:

DİJİTALİMİZ ELİMİZDEN ALINDI’

– Müzikte taş plaktan plağa, kasetten CD’ye derken dijital platforma geçildi. Ama bir tekelleşme var.
Halk olarak ne istiyoruz; dünyadaki egemen güçler kontrolü kaybetsin.
İnternette özgürlük alanı var ancak ‘Müziği 3-4 platformdan dinleyeceksin’ kısıtlaması yapılıyor. Bazı gruplar elimizden dijitali de aldılar.

‘KAYGILARIM ÇOK BÜYÜK’

– Dünya ve hayatla ilgili kaygılarım var. Çocuklarım okulda İngilizce sıkıntısı yaşıyorlar. O dili zorla öğretmeye çalışıyorlar. Çok çalışkanlar ama İngilizce dersinde mutsuzlar.
Türkiye’de İngilizce eğitime son verilmeli. Bazı anne-babalar İngilizce öğrenilmesini bir numaralı eğitim olarak görüyor. İngilizce eğitim, Türk yaşam şeklini darmaduman ediyor.
– Ben vatanseverim. Bütün ideolojilerimizi bir tarafa bırakıp vatansever olmamız ve vatanımıza kitlenmemiz gerekiyor. Türkiye bir şekilde Amerikan hegemonyasından kurtulmalı.
Tam bağımsız bir ülke olmak zorundayız. Amerika bir şirket devleti; dünyayı şirket gibi yönetmek istiyor. Türkiye her yönden kendine yetebilir hale gelmelidir.

RÖPORTAJIN TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

 

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu