Yazarlarımız

Kış Güneşi: Efe ve Mete’nin yaşamına tanık olmak

Salı akşamı (23 Şubat) başrollerini Aslı Enver ve Şükrü Özyıldız’ın paylaştığı Kış Güneşi’nin ilk bölümünü izledim. Enver ve Özyıldız’ı ayrıca sevdiğim ve Şenay Gürler’e de bayıldığım için, yazısını yazmak için izlemek dışında da bahanem oluşmuştu en baştan. Diğer oyuncularının Başak Parlak, Mahir Günşıray, Hakan Boyav, Hakan Gerçek, Berrak Kuş, Gamze Süner Atay, Mehmet Esen, Buse Varol, Emre Bulut ve Okan Selvi, yönetmeninin Murat Ongul olduğu dizi ilk bölümüyle bende iyi bir etki bıraktı diyebilirim.

Kalabalık bir senarist grubu olan (Ayça Mutlugil, Alev Toprakoğlu, Erkan Çıplak, Hale Çalap, Tuba Bilir) dizinin, oyuncu kastının iyi olması yanında, yönetmeninin, Ulan İstanbul gibi harika bir dizinin yönetmenliğini yapmış olan Murat Ongul olması da bende esas ilgiyi uyandırdı aslında. Ongul’un Ulan İstanbul’dan sonraki işini görmek istedim. Ve ilk bölüm için hayal kırıklığı yaşamadım.

İlk bölümler pilot bölümdür ya, karakterleri tanıdığımız, olayları geçmişleriyle tahmine yönlendirildiğimiz ve bunlar yapılırken biraz da merakta bırakıldığımız.Kış Güneşi’nin ilk bölümünde de karakterleri tanımaya ve geçmişle şimdi arasında bağlantılar kurmaya çalışırken ‘merakta bırakılmak’ iyi işlenmişti. Usul usul, göze sokmadan, alttan alttan yapılan bu şekil güzeldi.

Ve şunu da arada söylemek gerekir ki, Efe’nin ve Mete’nin yaşamlarına tanık olurken, birbirinden farklı yaşam şekillerinin de çok parlatılmadan, göze batırılmadan sunulması çok doğal durmuştu.

kis-gunesi-dizisi-elestiri

İki ayrı yaşama tanık olurken yapılan kaygan geçişler, sahnelerdeki doğal ışık, sıcaklık hepsi iyiydi. Müzikleriyle ilgili bir şeyler de söylemek isterim ki izleyen herkesin dikkatini çeken Bilinmez Hikaye parçası dizinin yönetmeni Murat Ongul’a ait. Yazdı ve seslendirdi. Güzel şarkı ve çok da beğenildi. Bu iyi, güzel, tamam. Fakat bir sahnede,( Mete’nin öldüğü sahne o), 90’lı yıllarda ayıla bayıla izlediğim(filmde Jonny Depp etkisi de var tabii), müziklerini de aylarca ve hatta hala aklıma düştükçe dinlediğim Arizona Dream filminin müziklerinden biri olan Death(Goran Bregoviç bestesi, çok iyi parçadır, dinle!) çaldı ve ben sahneden tamamen uzaklaşıp yıllar öncesine Arizona Dream’e gittim!

Death o sahne için değil sadece, bu dizi için iyi bir şeçim değil. Özellikle de Arizona Dream’i izleyip müziklerini de uzunca bir süre dinleyip etkisinde kalmış benim yaş grubum için kötü bir seçim. Parçayı bilmeyen, daha önce hiç dinlememiş biri için bende yarattığı kötü etkiyi yaratmamıştır mutlaka, bunu ayrı tutuyorum elbette. Ama her ne olursa olsun böyle yıllar öncesinde seyirci üzerinde büyük etki bırakmış müzikler şimdinin işlerinde kullanıldığında, o sahnede yaratacağı düşünülen ‘müthiş’ etkiyi yaratmayıp, bizleri (eskileri) eskilere götürüyor! Bu her iş için geçerli de olamayabilir tabii. Öyle sahnelerde kullanırsınız ki o geçmişten gelen müziği ‘cuk’ oturur ve siz geçmişle şimdi arasında ‘hoş’ bir bağlantı kurarsınız.

Bunların dışında…

Efe’yle Mete’nin sahnelerinin birlikteliği çok iyi ayarlanmıştı. İki karakteri de tek kişinin canlandırdığı düşünüldüğünde bunu başarmak, izleyiciyi inandırmak zordur. Göz tırmalayan hiç bir yanı yoktu o sahnelerin.
Bu ‘birlikte’ sahnelerin başarısının yanında Şükrü Özyıldız’ı özellikle çok beğendim. Efe’yi de Mete’yi de çok iyi oynamış. Yaşadı ve aktardı resmen. Her içinde bulunduğu projeyle birlikte kendisini geliştirdiğini görebiliyoruz.
Şenay Gürler ve kendisini ekranda görmekten hoşlandığım Hakan Boyav’ı Kış Güneşi’yle birlikte tekrar izlemekten mutlu olduğumu belirterek, yapımcılığını Endemol Shine Yapımın üstlendiği diziye başarılar diliyorum. Yolları açık olsun. (İkinci bölümü meraktayım!)

Film vakti…

Trumbo! Bir senaristin hayatı. O hayatın içinde, o sektörde dönen dolaplar, entrikalar…Güzel film. Listeye ekle!

Sıradaki…

Malum bugün Pazar, film akşamım. Yazı bitti, o arada mutfakta çorba da pişti. Yemekten sonra film izleme zamanı. Bu akşamki filmim The Salt of the Earth – Toprağın Tuzu. Bir belgesel. Filmle ilgili fikrimse bir sonraki yazımda olacak. Takipte kal!

Öptüm hepinizi.

JALE ŞEN/MEDYABEY

www.twitter.com/bittereniyisi

www.jeansmisin.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu