Yerli Dizi

Koca Koca Yalanlar’a RTÜK’ten ceza

Kanal D’de yayınlanan ve aldığı yüksek reytinglerle dikkat çeken “Koca Koca Yalanlar” dizisine RTÜK’ten ceza… RTÜK, Erkeklerin eşlerini aldatmalarının normal bir davranış olarak gösterildiği gerekçesiyle Kanal D’ye idari para cezası uyguladığı haber veriliyor.

RTÜK İDARİ PARA CEZASI VERDİ

Radyo ve Televizyon Üst Kurulunun (RTÜK), dün gerçekleştirilen toplantısında aile yapısını olumsuz etkileyen ve sağlık beyanıyla ürün satışı gerçekleştirilen yayınlar ele alındı.

Üst Kurul,  pazartesi günleri ekrana gelen “Koca Koca Yalanlar” isimli dizide, erkeklerin eşlerini aldatmalarının normal bir davranış olarak ekranlara yansıtıldığına hükmetti. Dizide yer alan söz bazı sahne ve diyalogların Türk aile yapısını ve toplumsal değerleri zedelediğini değerlendirmesinde bulunan Üst Kurul, dizinin yayınlandığı Kanal D’ye idari para cezası uygulanmasına karar verdi.

RTÜK HANGİ KANALLARA CEZA YAĞDIRDI?

RTÜK, Yeni Sinema TV ve Kanal S’de sağlık beyanıyla ürün satışının yapıldığını belirleyerek, her iki kanala da 10’ar gün geçici yayın durdurma müeyyidesi uyguladı.

Ayrıca her iki kanala günlük tele-alışveriş süresi olan bir saatlik süreyi aşmaları ve yayınlarda tele-alışveriş kapağı ile tele-alışveriş giriş çıkış logosu kullanmamaları nedeniyle de idari para cezası kesildiği bildiriliyor.

KURAL DIŞI YAYINCILIĞA GÖZ YUMULMADI

RTÜK, Anadolu TV’de tanışmaya ve arkadaş bulmaya aracılık eden akar bant yayınlarının yapıldığını belirledi. Kanala, bu yayınları sebebiyle aylık brüt gelirinin yüzde 5’i oranında idari para cezası ile 5 kez program durdurma cezası verilmesi kararlaştırıldı.

Yayınladığı “Kolpaçino” isimli filmde argo ve küfürlü ifadeler ile genel ahlaka aykırı hareketlere yer verilmesi sebebiyle Doğu TV’ye de RTÜK’ten aynı cezalar verildi.

RTÜK,  AS TV’ye ise yayımlanan bir klip nedeniyle para cezası kesti. “Secrets” isimli bir şarkının klibinde “Homoseksüel nitelikte erotik dans figürlerine yer verildiği, söz konusu klibin çocukların ve gençlerin izleyebileceği saatte yayınlandığı ve bu durumun çocukları ve gençleri olumsuz etkileyebileceği” değerlendirmesini yapan Üst Kurul, kanala idari para cezası uyguladı.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu