Konut Kredilerinde Yeni Dönem: İkinci Ev Alacaklara Kredi Kısıtlaması Getirildi

Konut kendisinde yapılan yeni karara göre, artık ikinci evini alacak olanlar ciddi ölçüde azalan bir kredi miktarıyla karşılaşacaklar. Örneğin, 5 milyon Türk Lirası değerinde bir ev almayı düşünen kişilere, en fazla 1 milyon 125 bin Türk Lirası kredi verilebilecek. Ancak bu kısıtlama, ilk kez ev sahibi olacakları kapsamamaktadır.

BDDK, konut kredilerine ilişkin getirdiği yeni düzenleme ile ev alacak bireylerin alabileceği kredi miktarını değiştirdi. İkinci veya daha sonraki bir ev alımı düşünen tüketiciler, önceki döneme kıyasla yüzde 75 daha az kredi kullanabilecekler.

BDDK’nın resmi internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, finansal istikrarı sağlamak amacıyla alınan bu karar ile ikinci veya daha sonraki ev alımlarında, tüketici, eşi veya 18 yaş altındaki çocuklarından herhangi birinin en az bir konuta sahip olması halinde, konut kredisi değer oranı yüzde 75 oranında azaltılacak.

Bu karara göre, 5 milyon Türk Lirası değerindeki bir eve sahip olmak isteyen ve bu evi ikinci tapulu evi olarak alacak olan kişilere, evin değerinin yüzde 22.5’i kadar kredi kullanma olanağı sunulacak. Yani 5 milyon Türk Lirası değerindeki bir ev için en fazla 1 milyon 125 bin Türk Lirası kredi kullanılabilecek.

İlk Evini Alacaklar İçin Bir Değişiklik Bulunmuyor

Taşınmaz ipoteği ile teminatlandırılan ikamet amaçlı kredilere ilişkin olarak, bu karar kapsamında ilk ev sahibi olacak bireylerin risk ağırlıklarında herhangi bir değişiklik yapılmayacak, risk ağırlığı standart yaklaşım kullanılarak hesaplandığında yüzde 35 olarak uygulanmaya devam edilecek.

Yayınlayan

Murat Beyoğlu

Murat Beyoğlu

14 Nisan 2002 tarihinde Afyon'da dünyaya geldim. Lisans eğitimimi Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünde tamamladım. Şu anda medyabey.com bünyesinde haber editörü olarak meslek hayatıma devam ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir